Nie uwierzysz, ile naprawdę powinien być wart bitcoin. Szwajcarscy naukowcy to dokładnie policzyli

Szwajcarscy naukowcy wyliczyli, że bitcoin jest kilkakrotnie przeszacowany - powinien kosztować 1300 dolarów, a nie 6600.
Szwajcarscy naukowcy wyliczyli, że bitcoin jest kilkakrotnie przeszacowany - powinien kosztować 1300 dolarów, a nie 6600. Fot. 123RF
Niewiele nacji zna się na pieniądzach tak dobrze jak Szwajcarzy. Kiedy naukowcy z tego kraju mówią, że jest przynajmniej pięciokrotnie przeszacowany, to musi w tym coś być. Według nich bitcoin powinien być wart maksymalnie 1300 dolarów. Tymczasem dziś trzeba za niego zapłacić ponad 6600 dolarów (prawie 23 000 zł).

Ile jest wart bitcoin?
Jeszcze niedawno giełdowa wartość bitcoina przekraczała 15 tysięcy dolarów. Tak było na początku grudnia zeszłego roku, potem wartość tej kryptowaluty zaczęła spadać. I do tej pory nie może znaleźć dna, od którego mogłaby się odbić.

Jego rzeczywistą wartość postanowili sprawdzić szwajcarscy naukowcy Politechniki w Zurychu – pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl. Zastosowali profesjonalną metodologię – prawo Metcalfe’a. Opracowany przez niego wzór na wartość sieci zakłada, że jest ona proporcjonalna do kwadratu użytkowników. Naukowcy wprowadzili do niego drobne poprawki.

W efekcie wyszło im, że cały rynek bitcoina wart jest 22 – 24 mld dolarów, tymczasem jego wycena według bieżących cen sięga nawet 122 mld dolarów. Jeśli Szwajcarzy mają rację, to oznacza, że bitcoin jest kilkukrotnie przeszacowany i powinien kosztować ok. 1,3 tys. dolarów.


Do czego służy bitcoin?
Szwajcarscy naukowcy nie są odosobnieni w swoich twierdzeniach. Również ekonomiści nie są przekonani co do wartości tej kryptowaluty, podkreślając, że jest ona przede wszystkim narzędziem spekulacyjnym. Dodają też, że ten balon musi pęknąć.

Z przyjmowania płatności w bitcoinach rezygnują internetowi sprzedawcy. A Google i Facebook postanowiły nie reklamować przedsięwzięć związanych z bitcoinami.

Są też ekonomiści, jak Piotr Kuczyński, którzy przypominają, że oprócz instrumentu spekulacyjnego, bitcoiny stały się też środkiem płatniczym za nielegalne towary czy usługi, takie jak narkotykami czy morderstwa na zlecenie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.