Niemcy masowo robią prawo jazdy w Polsce. Bo nie pytamy, za co stracili je u siebie

Na ośrodkach zachodzie Polski egzaminy na prawo jazdy zdają tysiące Niemców, którzy stracili prawo jazdy w swoim kraju.
Na ośrodkach zachodzie Polski egzaminy na prawo jazdy zdają tysiące Niemców, którzy stracili prawo jazdy w swoim kraju. Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Gazeta
Polscy kierowcy skarżą się na to, że zdanie egzaminu na prawo jazdy jest trudne. Tymczasem Niemcy nie posiadają się z radości, iż mogą zaliczyć egzamin w Polsce, a nie u siebie. Tylko w Szczecinie przystępuje do niego rocznie ponad 1000 sąsiadów z drugiej strony Odry.

Jak twierdzą dziennikarze TVN Turbo, w szczecińskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w 2017 roku do egzaminu przystąpiło tysiąc obywateli Niemiec. W 2016 roku było ich 1200. Skąd to zainteresowanie? W końcu w Polsce zdanie prawa jazdy wcale nie jest łatwe.

Według raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju tylko co trzeci kandydat na prawo jazdy zdaje egzamin praktyczny za pierwszym razem. Jest rygorystycznie, ale w ogóle nie przekłada się to na umiejętności polskich kierowców i bezpieczeństwo na drogach.

Co przyciąga Niemców?
Według Cezarego Tkaczyka, dyrektora WORD w Szczecinie, powodem dużego zainteresowania może być brak konieczności przejścia testu psychologiczno-medycznego. W Niemczech taki obowiązek spoczywa na każdym kierowcy, który stracił prawo jazdy i chce je odzyskać. Tkaczyk twierdzi, że podejście do testu kosztuje 800 euro, a zdaje go mniej, niż jedna dziesiąta kursantów.

Niemcy mogą więc łatwiej i taniej odzyskać prawo jazdy w Polsce. Wystarczy zdać egzamin – nikt nie pyta ich z jakiego powody stracili uprawnienia do kierowania autami. Jedynym wymogiem formalnym jest to, by osoba z zagranicy mieszkała w Polsce przez ostatnie pół roku.


Niemcy zdają egzamin teoretyczny po niemiecku, a w czasie praktycznego (czyli jazdy) w aucie towarzyszy im tłumacz przysięgły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.