Zaczyna się. Oto transakcja roku: na polskim rynku powstanie megabank

Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas. Po połączeniu z Raiffeisen Polbank, powstanie megabank.
Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas. Po połączeniu z Raiffeisen Polbank, powstanie megabank. Fot. materiały prasowe
Francuska grupa bankowa wysupła z portfela 3,25 mld złotych na przejęcie należącego do Austriaków Raiffeisena Polbanku. Dzięki temu Francuzi znajdą się w czołówce polskiej bankowości, choć są tez obawy związane z ograniczaniem konkurencyjności na rynku. Jednak takie transakcje są nieuniknione: eksperci z branży są przekonani, że konsolidacja na polskim rynku bankowym jest nieunikniona – a na koniec zostanie nad Wisłą zaledwie kilku graczy.

Komisja Nadzoru Finansowego właściwie od lat naciskała Austriaków na wprowadzenie Raiffeisen Bank na giełdę – z prostej przyczyny: to zwiększyłoby transparentność. Właściciele jednak nie mieli na to ochoty, bo też nie było się czym chwalić. W efekcie, gdy mniej więcej roku temu wokół austriackiego biznesu w Polsce zaczął kręcić się bank BGŻ BNP Paribas, okazało się, że przejęcie będzie najlepszym wyjściem dla wszystkich zainteresowanych.

Dla Francuzów transakcja ta jest szansą na wejście do ścisłej czołówki polskiej bankowości. Jak podkreśla „Gazeta Wyborcza”, BGŻ BNP Paribas już dziś zajmuje szóstą pozycję pod względem wielkości aktywów (70 mld złotych) – ale następne banki na liście mają aktywa niemal dwukrotnie większe.

W Polsce jest za dużo banków
Pytanie, jak zmieni się po tej transakcji sytuacja klientów banków w Polsce, a obu wspomnianych banków w szczególności. – Połączenie dotknie też klientów, którzy z BGŻ BNP Paribas i Raiffeisenem nie mają nic wspólnego – podkreśla Gazeta Wyborcza. – To istnienie mniejszych banków sprawia, że sektor jest konkurencyjny. To one są bardziej skłonne zaoferować wyżej oprocentowane lokaty, tańsze kredyty czy bezpłatne rachunki – wylicza gazeta. Rzeczywiście, nie wiadomo, jak potraktują klientów łączące się banki. Wiadomo tylko, że kredyty pozostaną pod zarządem Austriaków.


Próżne załamywanie rąk. Proces konsolidacji sektora bankowego jest nieunikniony. – Overbanked – mówił o nim Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas podczas niedawnego Polish Economic Forum w Londynie. – Banków jest za dużo – podkreślał. – Mniejsze banki w Polsce wcześniej czy później znikną. Zostanie od 5 do 7 dużych banków – kwitował.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.