Łap się za kieszeń, idzie majówka. Ceny rosną jak szalone, miejsc już prawie nie ma

Krupówki w majowy weekend wypełnią się turystami. Ceny noclegów w Zakopanem wynoszą 2 - 3 000 zł za 6 nocy dla 2 osób
Krupówki w majowy weekend wypełnią się turystami. Ceny noclegów w Zakopanem wynoszą 2 - 3 000 zł za 6 nocy dla 2 osób Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Jeśli nie zaplanowaliście jeszcze wyjazdu na majówkę, to zróbcie to teraz. W przeciwnym razie będziecie musieli zostać w domu. Co ma jednak swoje dobre strony. Na przykład będziecie mieli za co robić zakupy przez resztę miesiąca.

– W tym momencie znalezienie odpowiedniego miejsca jest jeszcze możliwe, ale zajmuje zdecydowanie więcej czasu, dlatego najlepszym momentem na planowanie urlopu majówkowego jest przełom lutego i marca, dwa-trzy miesiące wcześniej turyści nie powinni mieć problemów ze znalezieniem wymarzonego obiektu noclegowego. Pozostawianie takich wyborów na ostatnią chwilę, rodzi wiele stresu, szczególnie jeśli chcemy wybrać się do konkretnej miejscowości – mówi w rozmowie z INN:Poland Kamilia Miciuła z serwisu Nocowanie.pl.


Najbardziej przezorni zaplanowali sobie majówkowe wyjazdy jeszcze w lutym. Wtedy ceny były sensowne, a możliwość wyboru duża. Obecnie maleje ona wręcz z minuty na minutę. Nic dziwnego – w tym roku wystarczy wziąć 3 dni urlopu (30 kwietnia oraz 2 i 4 maja), by mieć aż 9 dni wolnego.

W Polsce praktycznie nie ma już wolnych miejsc noclegowych. A jeśli uda nam się jeszcze coś znaleźć, to zapłacimy bardzo wygórowane ceny. Jak pisze portal turystyka.wp.pl, 4-osobowy apartament w Zakopanem, który normalnie kosztuje 229 zł za noc, w pierwszym tygodniu maja osiąga już cenę 499 zł.
– Jak obserwujemy, większość osób ciągle szuka noclegu na ostatnią chwilę. Choć bywają również turyści, którzy planują długie weekendy na początku roku w styczniu czy lutym, zainteresowanie wzrasta w marcu, ale dopiero w kwietniu wysyłanych jest najwięcej zapytań o nocleg na majówkę – twierdzi Kamila Miciuła.


Gdzie nie jechać na majówkę?
Według serwisu Nocowanie.pl w tym roku może powtórzyć się sytuacja z zeszłego roku. Najwięcej wyszukań noclegów dotyczy Zakopanego, jednak największą popularnością cieszy się polskie wybrzeże. Wśród 10 najczęściej wyszukiwanych miejscowości wypoczynkowych, aż 6 leży nad morzem. Z jednej strony może to być sugestia, gdzie warto jechać. Albo gdzie nie jechać - to dla osób, które unikają towarzystwa innych turystów.

Szybki rzut oka na stronę booking.com potwierdza duże zainteresowanie Zakopanem. Za 6 nocy dla dwóch osób trzeba zapłacić ok. 2000 – 3000 złotych. W większości miejsc śniadanie nie jest wliczone w cenę pobytu.

Da się znaleźć tańsze oferty, ale jest ich jak na lekarstwo – 1-2 pokoje w hotelu czy pensjonacie. Ich podaż bardzo szybko topnieje.

Podobna sytuacja jest w innych turystycznych miejscowościach – Sopocie, Gdańsku czy Ustce lub Mielnie. Dużą popularnością cieszą się też duże miasta, jak Kraków, Wrocław czy Toruń. W wielu hotelach i pensjonatach ceny są równie wysokie, co w sierpniowy długi weekend, niewiele ustępując Sylwestrowi.

Według statystyk Nocowanie.pl z majówki 2017 królowało Zakopane z 5,66% wszystkich zapytań o nocleg w tym okresie (od 29 kwietnia do 7 maja 2017), delikatnie mniej odnotowało Władysławowo (4,24%). Następnie znalazły się dwie miejskie destynacje Wrocław (3,89%) i Kraków (3,36%). Kolejne wybory turystów to Łeba, Kołobrzeg, Karpacz, Gdańsk, Sopot i Jastarnia.

– Jak obserwujemy, w tym roku będzie podobnie. Chociaż patrząc szerzej to właśnie województwa nad morzem były wybierane częściej niż Małopolska. Na Pomorzu (30% zapytań o nocleg w kraju na majówkę 2017) turyści wybierają Władysławowo, Łebę, Gdańsk, Sopot i Jastarnię. W zachodniopomorskim, które znalazło się na drugim miejscu w majówkowym zestawieniu – ponad 22% zapytań o nocleg w kraju, wybór turystów koncentrował się na Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Mielnie, Pobierowie i Sarbinowie – dodaje Kamila Miciuła.

W małopolskim, które znalazło się dopiero na trzecim miejscu w kraju (15% wszystkich zapytań o nocleg w skali kraju), na początku maja turyści najchętniej odwiedzali Zakopane, Kraków, Szczawnicę, Krynicę Górską i Kościelisko.

Wyjazdy zagraniczne
Można i warto, ale spece z serwisu Kayak.pl (wyszukiwarka lotów i hoteli) radzą, żeby unikać wyjazdów zorganizowanych przez biura podróży. Dlaczego? Z powodu kosztów – w większości biur majówka jest droższa, niż wyjazdy kilka dni wcześniej czy kilka później. Tymczasem podczas wyjazdów zagranicznych cena powinna być podobna, jak w sąsiadujących terminach.

Nigdzie indziej na świecie nie istnieje pojęcie długiego weekendu majowego, więc ceny hoteli nie rosną. I nie ma sensu do nich dopłacać w biurze podróży. W przypadku wielu egzotycznych wycieczek można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, zamawiając lot i hotel samodzielnie.

Droższe tankowanie
Wakacyjny wyjazd z pewnością będzie drogi jeśli chodzi o paliwo. W najbliższych dniach ceny z podskoczą. Ropa na rynku jest najdroższa od 3 lat, a to musi przełożyć się na podwyżki w Polsce.

– Trzeba się liczyć z cenami benzyny ok. 5 zł za litr – twierdzi Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Majówka w domu
– W ostatnich latach zauważyliśmy interesujący trend: Polacy zamiast wyjeżdżać na jeden długi urlop latem, preferują kilka krótszych w ciągu roku. Nasze dane pokazują, że długi weekend majowy jest dla wielu podróżników z Polski najlepszym momentem na kilkudniowy urlop. Co ciekawe, Polacy nie planują majowego wyjazdu na ostatnią chwilę, zabierając się za to z większym wyprzedzeniem, aby znaleźć jak najlepsze okazje na okres długiego weekendu majowego – twierdzi Marta Krywult, rzecznik prasowy Kayak.pl.

Analitycy z Kayak.pl sugerują, że jeśli jeszcze nie zaplanowaliśmy żadnego wyjazdu na majówkę, to niezłym wyjściem wydaje się przeczekanie tego okresu. I tak będziemy mieli kilka dni wolnych. Jeśli 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja pójdziemy do pracy, to raczej się nie przepracujemy.

A wolne możemy wziąć kilka dni czy tygodni później. W ten sposób uda nam się zaoszczędzić sporo pieniędzy na kosztach noclegów a przy okazji unikniemy tłoku w pociągach czy korków na drogach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.