„Ja na polityce nie zyskuję, tylko tracę”. Ile naprawdę zarabia Kaczyński, a ile mógłby zarobić

Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Podczas spotkania z mediami w Trzciance (woj. wielkopolskie) Jarosław Kaczyński postanowił odnieść się do kwestii forsowanego przez siebie pomysłu obniżenia wynagrodzeń parlamentarzystów. I zrobił to w swoim stylu. Zauważył, że on sam na polityce traci, bo jako doktor prawa mógłby zarabiać znacznie lepiej.

W trakcie spotkania w Trzciance przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że osoby zatrudnione w spółkach Skarbu Państwa zarabiają mniej niż ich poprzednicy z czasów rządów koalicji PO-PSL. Zauważył jednocześnie, że prezesi takich spółek muszą odznaczać się wysokimi kwalifikacjami i w związku z tym – również dobrze zarabiać. Twierdził też, że „jest taka tendencja” by porównywać zarobki osób o przeciętnych i niskich kwalifikacjach.

– Nikt tego nie robi wobec adwokatów, radców prawnych. Nie twierdzę, że ja jestem jakimś nadzwyczajnym (...) ale sądzę, że dobrym radcą prawnym w Warszawie bym był - to przecież bym zarabiał parę razy więcej, niż zarabiam. Ja naprawdę na polityce nie zyskuję, tylko tracę, biorąc pod uwagę doktorat z prawa – dorzucił Kaczyński, cytowany przez PAP.

Ile zarabia Jarosław Kaczyński?
Trudno takie twierdzenie zweryfikować, bo prezes PiS całe swoje życie związał z polityką. Jako poseł RP Jarosław Kaczyński zarabia w tej chwili 9892,30 zł brutto, czyli niespełna 7 tys. zł do ręki. Z oświadczenia majątkowego wynika, że lider PiS zarabia 150 tys. rocznie plus 30 tys. diety parlamentarnej i 38 tys. zł emerytur, którą pobiera od 2014 roku.


Jak wyglądałaby jego sytuacja finansowa, gdyby wybrał karierę w wyuczonym zawodzie? Opierając się na statystykach dostępnych na stronie wynagrodzenia.pl możemy powiedzieć, że jako radca prawny mógłby liczyć na średnie zarobki (mediana) w wysokości...7363 zł brutto. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku adwokatów – tutaj mediana to zaledwie 5690 zł brutto.

Problemy prawników
Co więcej, prawnicy muszą borykać się z coraz większą konkurencją na rynku, która wymusza obniżkę płac. Dwaj znani adwokaci, Przemysław Rosati i Michał Szpakowski, wyliczyli, że prawnik, jeżeli nie wykonuje zawodu w ramach większego organizmu – kancelarii sieciowej czy dużego gracza na rynku w Polsce, zarabia średnio... 2410 zł na rękę. Jarosław Kaczyński, pełniąc rolę posła, problemu rosnącej konkurencji na rynku rzecz jasna nie odczuwa.

Jarosław Kaczyński zabrał w ten sposób głos w dyskusji na temat forsowanej przez siebie koncepcji obniżki wynagrodzeń posłów o 20 proc. – Jeśli społeczeństwo wymaga od nas skromności, myśmy to przyjęli do wiadomości, wyciągamy dziś z tego wnioski, ale to musi być wobec wszystkich (...) jak ma być skromnie, to wszędzie ma być skromnie – stwierdził.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.