Po rasistowskim incydencie zwolnili menedżera i zamkną 8 tysięcy Starbucksów. To czas na szkolenie

8000 lokali Starbucks zamkniętych, 175 000 pracowników do szkolenia po rasistowskim incydencie
8000 lokali Starbucks zamkniętych, 175 000 pracowników do szkolenia po rasistowskim incydencie Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Aż 175 tysięcy pracowników Starbucksa musi przejść obowiązkowe szkolenie antyrasistowskie. Sieć zdecydowała się zamknąć 8 tysięcy kawiarni na pół dnia, by nie powtórzyć błędu swojego menedżera z Filadelfii.

Decyzja Starbucksa to odpowiedź na falę krytyki, jaka wylała się na sieć po rasistowskim incydencie w tym mieście. W jednej z kawiarni na wezwanie menedżera lokalu pojawiła się policja i wyprowadziła w kajdankach dwóch czarnoskórych mężczyzn.

Z relacji ich prawnika oraz innych gości lokalu wynika, że ich jedynym grzechem było to, że niczego nie zamówili w oczekiwaniu na osobę, z którą mieli się spotkać w interesach. Podobnie zresztą czynili goście kawiarni przy innych stolikach, którzy stanęli w obronie czarnoskórych mężczyzn.

Sytuacja zbulwersowała opinię publiczną, bo mężczyźni czekali tak samo, jak wielu białych klientów kawiarni. Zatrzymani spędzili w komisariacie dziewięć godzin i wypuszczono ich bez stawiania jakichkolwiek zarzutów.

Przed feralną kawiarnią odbyły się dwie demonstracje o pokojowym charakterze.

Akcja szkoleniowa Starbucksa
Starbucks dość szybko zareagował na rodzący się kryzys. Menedżer został natychmiast zwolniony, całe szefostwo firmy wyraziło ubolewanie z powodu tej sytuacji. A na dodatek firma zapowiedziała gigantyczną wręcz akcję szkoleniową.

29 maja 2018 r. 8 tysięcy kawiarni zostanie na pół dnia zamkniętych, a personel przejdzie w tym czasie szkolenie, by przypadki dyskryminacji ze względu na kolor skóry lub pochodzenie więcej się nie zdarzały.

Do tej pory firma nie miała szczegółowych wytycznych w tej sprawie, polegając na swoich menedżerach. Szef Starbucksa podkreślił, że zachowanie czarnoskórych mężczyzn było całkowicie normalne, a kawiarnie są miejscem spotkań dla wielu ludzi i taki charakter mają zachować.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.