Nowy regulamin Facebooka ma 26 stron. Sprawdź, czego nie wolno ci pisać

Facebook wprowadza nowy jednolity regulamin.
Facebook wprowadza nowy jednolity regulamin. Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta
Tym razem Facebook bardzo szczegółowo informuje użytkowników o tym, co jest dozwolone, a czego robić nie wolno. Największa nowość: od tej pory użytkownicy będą mogli się odwołać od decyzji o usunięciu pojedynczego posta.

Tym razem regulamin został ułożony tak, by nie pozostawiać najmniejszych wątpliwości interpretacyjnych, co zdarzało się do tej pory. Związane to było z istnieniem regulaminu głównego (zwanego standardem społeczności) i wewnętrznych instrukcji, interpretacji i procedur, których zadaniem było uszczegółowienie zasad. Niestety, jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w praktyce wyglądało to tak, że zapisy pozostawały czasem w sprzeczności do siebie, co powodowało trudne do rozstrzygnięcia spory.

Cambridge Analytica, afera która doprowadziła do zmian
Rewolucja polega na zlikwidowaniu wielu odrębnych instrukcji i wprowadzeniu jednego szczegółowego regulaminu. Zmiana ta jest pokłosiem niedawnej afery, w której w rolach głównych występowały Facebook i Cambridge Analytica.

Tym razem w jednym miejscu znajdą się wszystkie zapisy, które jasno będą precyzować, czego nam na Facebooku robić nie wolno. Przeważnie robić tego nie wolno było już wcześniej, ale do tej pory próżno było szukać pewnych szczegółów w regulaminie.

W części dotyczącej mowy nienawiści znajdziemy zapisy, z których dowiemy się, że na portalu zakazane są wszelkie przejawy dyskryminacji ze względu na rasę, płeć, orientację seksualną, choroby czy pochodzenie. Poza zakazem używania wielu pejoratywnych określeń wobec użytkowników, nie wolno nam też będzie używać wobec innych takich słów jak i zwrotów jak „nienawidzę”, „nie lubię”, „X jest najgorszy”.


Pilnować tych zasad ma jeszcze więcej moderatorów, niż do tej pory. Będzie ich łącznie 20 tys. we wszystkich krajach świata i będą władać ponad 40 językami. Do ich nowych obowiązków będzie należało rozpatrywanie odwołań od użytkowników. Wiąże się to ze zmianą, która powoduje, że użytkownicy uzyskują prawo do odwołania w przypadku, gdy algorytm zablokuje ich post ze względu na podejrzenie naruszenia zasad. Na taką odpowiedź moderatorzy będą mieli 24 godziny.

Z nowym regulaminem możecie zapoznać się tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.