Dane dziesiątek tysięcy Polaków wyciekły z Facebooka. Sprawdź, czy jesteś wśród nich

Mark Zuckerberg, prezes i współzałożyciel Facebooka, będzie musiał wytłumaczyć się przed amerykańskim Kongresem.
Mark Zuckerberg, prezes i współzałożyciel Facebooka, będzie musiał wytłumaczyć się przed amerykańskim Kongresem. Fot. Teknolojinin Beyni / Flickr.com
Facebook potwierdził, że słynny wyciek danych z serwisu w aferze Cambridge Analytica dotknął również Polaków. Sprawa dotyczy ponad 57 tysięcy osób. Zajmuje się tym już m.in. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Cała afera z wyciekiem danych zdaje się ciągle rozwijać. W zeszłym tygodniu służby prasowe firmy oświadczyły, że firma Cambridge Analytica mogła zassać dane nawet 87 milionów użytkowników serwisu. Wcześniej mowa była "tylko" o 50 milionach.

Firma najprawdopodobniej wykorzystywała informacje o użytkownikach Facebooka do analizowania ich osobowości i wpływania na masowe zachowania wyborców. W tle całej sprawy znajdują się wybory w kilku krajach, w tym ostatnie prezydenckie w USA oraz referendum dotyczące Brexitu.

Teraz okazuje się, że Cambridge Analytica mogło pozyskać dane 2,7 mln osób z Unii Europejskiej, w tym ponad 57 tysięcy z Polski. Nie jest do końca jasne, czy chodzi tylko o Polaków. Jak pisze RMF FM, aplikację, która "wysysała" dane, zainstalowały 23 osoby z Polski. Kolejne 57 115 osób to znajomi użytkowników, którzy na Facebooku zezwolili aplikacji pobierającej dane na dostęp do swojego konta. Niekoniecznie wszyscy muszą być Polakami.

GIODO już zajęło się sprawą, we współpracy ze swoimi odpowiednikami z Unii.

Facebook przeprasza za aferę
Dziś w USA przed komisjami Kongresu będzie zeznawał Mark Zuckerberg. Ma m.in. wyjaśnić jak mogło dojść do wycieku danych.

– W ciągu ostatnich kilku tygodni staraliśmy się dokładnie zrozumieć, co stało się z Cambridge Analytica i podjąć kroki, aby upewnić się, że to się nie powtórzy. Cztery lata temu podjęliśmy działania, aby temu zapobiec. Ale popełniliśmy także błędy – przyznał Zuckerberg w oświadczeniu.


Jak sprawdzić czy twoje dane wyciekły z Facebooka?
Facebook udostępnia wszystkim użytkownikom narzędzie, które pokazuje czy ich dane trafiły w ręce Cambridge Analytica lub innej firmy, której działalność została zablokowana.
Wystarczy otworzyć Facebooka w przeglądarce lub na telefonie, a następnie przejść do kanału wiadomości. Jeśli twoje dane zostały udostępnione Cambridge Analytica lub podobnym, na samej górze znajdziesz odpowiednie powiadomienie.

Wiele osób decyduje się na całkowite skasowanie swoich danych z Facebooka. Uczyniło tak kilka osób publicznych, w tym Elon Musk, Brian Acton (współtwórca WhatsAppa). Swoje firmowe konto usunęła niedawno polska firma Cinkciarz.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.