Czegoś takiego jeszcze na Pomorzu nie było: 3000 m2, koszt 70 mln zł. "Przepiękna konstrukcja"

Podczas briefingu, na którym zaprezentowano plany budowy Morskiego Centrum Nauki zaprezentowano również około 200 eksponatów.
Podczas briefingu, na którym zaprezentowano plany budowy Morskiego Centrum Nauki zaprezentowano również około 200 eksponatów. Fot. Materiały prasowe UMWZ
O planach budowy Morskiego Centrum Nauki (MCN) marszałek województwa Zachodniopomorskiego poinformował podczas briefingu w Szczecinie. Na 3000 m2 powierzchni znajdą się eksponaty wystawy stałej, laboratoria, pracownie warsztatowe i planetarium.

Prace trwają nie tylko nad budową samego centrum na Łasztowni, ale również nad ustaleniem koncepcji i listy eksponatów, które będziemy mogli tam podziwiać. W pracach tych bierze udział między innymi Piotr Kossobudzki, który wcześniej pracował przy utworzeniu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

- Zdecydowanie większym wyzwaniem od zaprojektowania i wybudowania gmachu jest wypełnienie go mądrą i atrakcyjną treścią. Prace projektowe są właściwie na ukończeniu, mamy pozwolenie na budowę, wkrótce będziemy gotowi do realizacji tej przepięknej konstrukcji - mówił marszałek Olgierd Geblewicz


Zdaniem marszałka centrum powinno mieć przede wszystkim morską duszę i opowiadać o historii i morskich tradycjach Pomorza Zachodniego. Jednocześnie zwrócił uwagę, że historia powinna być prezentowana tak, by nie przysłaniała waloru naukowego instytucji.

Konsultacje i spotkania
Koncepcja muzeum została skonsultowana na serii spotkań, w których braki udział naukowcy, kapitanowie statków, nauczyciele, ludzie kultury, a także ludzie związani ze środowiskiem biznesowym. Jak mówił Piotr Kossobudzki, pozwoliły one na rozwinięcie idei centrum i przyniosły kilkadziesiąt nowych pomysłów.

Jak wynika z informacji prasowej udostępnionej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Piotr Kossobudzki wraz ze współpracującą z nim Karoliną Perrin mają czas do końca czerwca, aby przedstawić szczegółową listę eksponatów wraz z opisami. Dokument ten pozwoli na przeprowadzenie w połowie lipca przetargu na wykonawcę wystaw stałych. MCN będzie wspomagane eksponatami z magazynów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jednym z najważniejszych założeń jest, by eksponaty, które pojawią się na Łasztowni, były interaktywne.


Centrum już za 3 lata
Szacowany koszt inwestycji wynosi około 70 milionów złotych. MCN ma zajmować w sumie 3000 m2, na których znajdą się eksponaty wystawy stałej, laboratoria, pracownie warsztatowe i planetarium. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. MCN będzie nową instytucją kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Zakończenie budowy przewidywane jest na rok 2021.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.