Czegoś takiego jeszcze na Pomorzu nie było: 3000 m2, koszt 70 mln zł. "Przepiękna konstrukcja"

Podczas briefingu, na którym zaprezentowano plany budowy Morskiego Centrum Nauki zaprezentowano również około 200 eksponatów.
Podczas briefingu, na którym zaprezentowano plany budowy Morskiego Centrum Nauki zaprezentowano również około 200 eksponatów. Fot. Materiały prasowe UMWZ
O planach budowy Morskiego Centrum Nauki (MCN) marszałek województwa Zachodniopomorskiego poinformował podczas briefingu w Szczecinie. Na 3000 m2 powierzchni znajdą się eksponaty wystawy stałej, laboratoria, pracownie warsztatowe i planetarium.

Prace trwają nie tylko nad budową samego centrum na Łasztowni, ale również nad ustaleniem koncepcji i listy eksponatów, które będziemy mogli tam podziwiać. W pracach tych bierze udział między innymi Piotr Kossobudzki, który wcześniej pracował przy utworzeniu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

- Zdecydowanie większym wyzwaniem od zaprojektowania i wybudowania gmachu jest wypełnienie go mądrą i atrakcyjną treścią. Prace projektowe są właściwie na ukończeniu, mamy pozwolenie na budowę, wkrótce będziemy gotowi do realizacji tej przepięknej konstrukcji - mówił marszałek Olgierd Geblewicz


Zdaniem marszałka centrum powinno mieć przede wszystkim morską duszę i opowiadać o historii i morskich tradycjach Pomorza Zachodniego. Jednocześnie zwrócił uwagę, że historia powinna być prezentowana tak, by nie przysłaniała waloru naukowego instytucji.

Konsultacje i spotkania
Koncepcja muzeum została skonsultowana na serii spotkań, w których braki udział naukowcy, kapitanowie statków, nauczyciele, ludzie kultury, a także ludzie związani ze środowiskiem biznesowym. Jak mówił Piotr Kossobudzki, pozwoliły one na rozwinięcie idei centrum i przyniosły kilkadziesiąt nowych pomysłów.

Jak wynika z informacji prasowej udostępnionej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Piotr Kossobudzki wraz ze współpracującą z nim Karoliną Perrin mają czas do końca czerwca, aby przedstawić szczegółową listę eksponatów wraz z opisami. Dokument ten pozwoli na przeprowadzenie w połowie lipca przetargu na wykonawcę wystaw stałych. MCN będzie wspomagane eksponatami z magazynów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jednym z najważniejszych założeń jest, by eksponaty, które pojawią się na Łasztowni, były interaktywne.


Centrum już za 3 lata
Szacowany koszt inwestycji wynosi około 70 milionów złotych. MCN ma zajmować w sumie 3000 m2, na których znajdą się eksponaty wystawy stałej, laboratoria, pracownie warsztatowe i planetarium. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. MCN będzie nową instytucją kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Zakończenie budowy przewidywane jest na rok 2021.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.