Facebook ma nowy sposób na walkę z fake newsami. Teraz bez okularów do nich nie podchodź

123rf.com/Artem Medvediev/zdjęcie seryjne
Mark Zuckerberg i jego zespół od dawna głowią się, jak wyrugować z serwisu fałszywe informacje. Decyzja o oznaczaniu podejrzanych newsów czerwonym kwadratem nie spełniła swojej roli, bo de facto prowadziła do ich dodatkowej ekspozycji. Dlatego Facebook postanowił zadziałać w odwrotny sposób – teraz fake newsy mają być ledwo widoczne.


Facebook poinformował branżowy serwis TechCrunch,że ograniczy widoczność fake newsów. Na przykładowym screenie widzimy, że informacje uznane za fałszywe mają niewielkie obrazki i tytuły. W przeciwieństwie do newsów zakwalifikowanych jako prawdziwe – te wciąż są eksponowane tak, jak dotychczas. Serwis ma nadzieję, że dzięki temu użytkownicy będą „przegapiać” fake newsy w trakcie scrollowania tablicy.
Przedstawiciele Facebooka poinformowali też, że używają uczenia maszynowego do wykrywania do weryfikacji informacji, co Zuckerberg zapowiedział już podczas przesłuchania przed amerykańskim Senatem. System stara się przewidzieć, które newsy są fałszywe i nadaje im priorytet, podczas przesyłania do osób zajmujących się weryfikacją.

Rzecznik Facebooka wyraził nadzieję, że dzięki zmianom w polityce wymierzonej w fake newsy, rozpowszechnianie fałszywych wiadomości spadnie o 80 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.