Uważaj, na czym grillujesz w majówkę. UOKiK tropi wadliwe grille i podpałki

Jak bezpiecznie grillować w ogródku?
Jak bezpiecznie grillować w ogródku? Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W trzecim kwartale 2017 r. Inspekcja Handlowa sprawdziła blisko 300 partii grilli i podpałek. Kontrolerzy mieli zastrzeżenia do 18 proc. wszystkich zbadanych produktów.

Dwie kontrole odbyły się jeszcze na długo przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu grillowego – obie przeprowadzono jeszcze w trzecim kwartale 2017 r. Jak informuje UOKiK, pierwsza z nich dotyczy bezpośrednio samych grilli i podpałek. Zaś druga produktów, które nieodłącznie kojarzą się z grillowaniem na świeżym powietrzu – środków biobójczych.

Wadliwe grille wycofane ze sprzedaży
Podczas swojej pracy inspektorzy wzięli pod lupę 203 partie grilli. Wśród kontrolowanych znalazły się zarówno grille jednorazowe, jak i wielorazowego użytku, przenośne i stacjonarne, zamknięte i otwarte. Dodatkowo kontrolą objęto również 79 partii podpałek. Część produktów została również poddana kontroli laboratoryjnej.

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami Inspekcja Handlowa zakwestionowała 51 partii produktów (41 grilli i i10 podpałek). Zastrzeżenia dotyczyły głównie niewłaściwego oznakowania produktów, co zostało w większości przypadków wyeliminowane przez producentów jeszcze w trakcie kontroli. Zaś grille, które miały wadliwą konstrukcję zostały wycofane ze sprzedaży.


Lepiej było w przypadku preparatów biobójczych, tu zastrzeżenia wzbudziło zaledwie 10 preparatów na 172 przebadane.

Jak bezpiecznie grillować w ogródku?
Na stronach urzędu znajdują się również rady, jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie grillowania. Zastosowanie się do wszystkich zaleceń z pewnością poprawi bezpieczeństwo podczas majowego wypoczynku.

- zanim rozpalisz grilla, zainstaluj go na stabilnym, poziomym podłożu,

- do rozpalania nie używaj spirytusu ani benzyny,

- używaj wyłącznie podpałek spełniających wymagania normy PN-EN 1860-3,

- dopiero gdy grill będzie rozgrzany, a paliwo utrzymywane w formie rozżarzonej przez co najmniej 30 minut, możesz ułożyć na ruszcie jedzenie,

- nie przyrządzaj potraw, zanim paliwo nie pokryje się powłoką popiołu,

- nie przesuwaj grilla w czasie pracy,

- chroń dzieci i zwierzęta domowe przed dostępem do gorącego grilla,

- zadbaj także, aby poza zasięgiem dzieci znalazły się podpałka oraz środki biobójcze, których używasz do odstraszania komarów.

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.