Myśleliście, że Cambridge Analytica upadło? Gdzie tam, zmienili tylko nazwę

Alexander Nix, były szef Cambridge Analytica. Obecnie członek kierownictwa Emerdata
Alexander Nix, były szef Cambridge Analytica. Obecnie członek kierownictwa Emerdata Foto: Sam Barnes/Web Summit via Sportsfile / Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Firma znana wcześniej jako Cambridge Analytica zaszokowała media, gdy ogłosiła natychmiastowe zamknięcie i likwidację swojej działalności. To "zamknięcie" może być jednak krótkotrwałe, ponieważ oficjalne dokumenty wskazują, że za tą kontrowersyjną firmą analityczną pojawi się nowa firma z mniej toksyczną marką – Emerdata.

Informacja o upadku Cambridge Analytica pojawiła się ledwie kilka dni temu. Organizacja stojąca za firmą, SCL Elections oświadczyła, że przystąpi do postępowania upadłościowego i natychmiast się rozwiąże. Była to bezpośrednia konsekwencja politycznej burzy, która rozpętała się po tym, jak wyszło na jaw, iż firma potajemnie zebrała dane osobowe ponad 87 milionów użytkowników Facebooka.

Pozyskane w niejasny sposób informacje zostały wykorzystane do nakierowania konkretnych wyborców na reklamy i posty w mediach społecznościowych w nadziei, że wpłyną na ich decyzje przy urnie wyborczej. Nie wiadomo, czy ta taktyka perswazji rzeczywiście zadziałała, jest to obecnie przedmiotem badań i debat.

Wiele wskazuje jednak na to, że firmie udało się wpłynąć m.in. na wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich a także wyborów w jednym z europejskich krajów. Nie wiadomo, czy może tu chodzić o Polskę.

– W ciągu ostatnich kilku miesięcy Cambridge Analytica była przedmiotem licznych bezpodstawnych oskarżeń i pomimo wysiłków firmy mających na celu skorygowanie tych informacji, była oczerniana za działania, które są nie tylko legalne, ale również powszechnie akceptowane jako standardowy element reklamy online. zarówno na arenie politycznej, jak i komercyjnej – stwierdzili przedstawiciele CA w oświadczeniu dla prasy.


W dalszej jego części oświadczono, iż firma straciła klientów i nie może kontynuować działalności. Czyli de facto bankrutuje.

Zmiana szyldu
Okazuje się jednak, że była to raczej zagrywka taktyczna. W oficjalnym rejestrze brytyjskich firm i organizacji, Companies House, można bowiem znaleźć aktywne przedsiębiorstwo o nazwie Emerdata Limited. Ma ona siedzibę w tych samych biurach, co SCL Elections, większość kierownictwa inwestorów to te same osoby, co w Cambridge Analytica. Również opis działalności jest praktycznie kopią z rejestrów CA – firma zajmuje się przetwarzaniem danych, hostingiem i działaniami pokrewnymi.

Najbardziej wymowne są nazwiska dwóch pań. Jennifer i Rebekah Mercer to dyrektorki Emerdata, a jednocześnie córki prawicowego miliardera Roberta Mercera, który stworzył i finansował Cambridge Analytica. Reszta kierownictwa również po prostu przeszła z CA do Emerdata. Firma została założona w połowie 2017 roku, gdy pojawiły się pierwsze plotki o nieczystej grze Cambridge Analytica, ale zanim sprawa trafiła na pierwsze strony gazet.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.