Skandal wokół Facebooka zabił tę firmę. „Straciliśmy wszystkich klientów i dostawców”

Alexander Nix, prezes Cambridge Analytica, został zawieszony w marcu. To jednak nie wystarczyło, by uratować firmę.
Alexander Nix, prezes Cambridge Analytica, został zawieszony w marcu. To jednak nie wystarczyło, by uratować firmę. Fot. YouTube / PrntScr
Okryta w przeciągu zaledwie kilku tygodni złą sławą firma Cambridge Analytica upada. Po oskarżeniach o nadużycie zaufania użytkowników portalu Marka Zuckerberga od firmy odwrócili się klienci, zmuszając ją zamknięcia działalności.

Cambridge Analytica miała swoje pięć minut globalnej sławy – i o pięć minut za dużo. Jak informuje dziennik „The Wall Street Journal”, eksperci pracujący m.in. dla sztabu wyborczego kampanii Donalda Trumpa dwa lata temu, a także dla prywatnych i państwowych klientów na całym świecie, w przeciągu kilku ostatnich tygodni stracili praktycznie wszystkich klientów i zamykają swoje biura.

Wczoraj wieczorem (czasu polskiego) spółka wydała oświadczenie. – W ciągu kilku ostatnich miesięcy Cambridge Analytica była obiektem wielu bezpodstawnych oskarżeń – można w nim przeczytać. – Oblężenie medialne doprowadziło do tego, że ze współpracy wycofali się praktycznie wszyscy klienci i dostawcy. W rezultacie uznano, że dalsze prowadzenie biznesu jest niemożliwe” – piszą w bezosobowej formie menedżerowie firmy.

Cambridge Analytica niewątpliwie zbierała informacje o użytkownikach Facebooka (w sumie mogło to być 87 mln osób), ale to akurat czyni wiele firm. Gorzej, że spółka na podstawie tych danych świadczyła usługi, które – zdaniem zachodnich ekspertów i mediów – pozwalały manipulować opinią publiczną. Poza sztabem wyborczym Trumpa z usług CA mogli też korzystać klienci rządowi, którym z demokracją i politycznym fair play raczej nie było po drodze.


Bezpośrednim efektem skandalu było zawieszenie szefa firmy, Alexandra Nixa. Ale to symboliczne posunięcie okazało się niewystarczające. CA świadczyła usługi, które – jak by na to nie spojrzeć – wymagały dyskrecji. Skoro zatem spółka znalazła się w świetle jupiterów, jej klienci wybrali ucieczkę.

Cambridge Analytica nie była wielką korporacją. Firma miała w sumie około stu pracowników, a w 2016 roku – roku kampanii wyborczej w USA – zanotowała za Atlantykiem 15 mln dolarów przychodów. Jak przypuszcza „WSJ”, firma wkrótce może chcieć wrócić na rynek – tyle że pod inną nazwą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.