Minister zaszarżował z propagandą sukcesu. Eksperci rozłożyli go na łopatki

Polska zajmuje w Europie 2 miejsce od końca, jeśli chodzi o elektromobilność. Choć wg. min. Tchórzewskiego jesteśmy liderem.
Polska zajmuje w Europie 2 miejsce od końca, jeśli chodzi o elektromobilność. Choć wg. min. Tchórzewskiego jesteśmy liderem. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
– Polska staje się liderem elektromobilności w Europie – wypalił ostatnio minister energii, Krzysztof Tchórzewski. Jego słowa trafiły pod lupę specjalistów i szybko okazało się, że Tchórzewski chyba przekręcił wykres do góry nogami. Pod względem elektromobilności jesteśmy na miejscu przedostatnim.

Słowa ministra Tchórzewskiego zdumiały wiele osób. Specjaliści z portalu WysokieNapiecie.pl postanowili je sprawdzić. Okazało się, że szarża ministra okazała się nieco na wyrost. Przytoczono konkretne dane.

Okazuje się, że w I kwartale 2018 roku w Polsce zarejestrowano zaledwie 152 auta elektryczne oraz 188 hybryd z możliwością ładowania ich z gniazdka. Oznacza to 4 nowe auta elektryczne na milion mieszkańców. Wyprzedziliśmy jedynie Grecję, gdzie ten współczynnik wyniósł 2 auta.

Przegraliśmy z Bułgarią (7), Rumunią (10), Czechami i Szwecją (13). W zupełnie innej lidze grają Francja, Niemcy i Austria (100 nowych aut na milion mieszkańców) czy Holandia, z wynikiem 231 samochodów.

Tchórzewski coś pomieszał?
Gdy porównamy współczynnik liczby nowych aut elektrycznych do spalinowych, również lądujemy na przedostatnim miejscu w Europie. Wynik wynoszący 1 nie da się porównać do 10 w Niemczech czy 32 w Holandii.

Niewiele lepiej wypadamy pod kątem liczby punktów do ładowania e-samochodów. Mamy w całym kraju jedynie 140 stacji, co daje nam 19 miejsce w Europie. Mogłoby być lepiej, ale winny jest rząd – minister gospodarki nie wydał jeszcze odpowiednich przepisów dotyczących budowy nowych stacji ładowania. Ustawa weszła w życie w lutym i od tej pory jest martwa, bo brakuje do niej przepisów wykonawczych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.