Lepiej nie dotykaj tej czarnej kropki. Jeśli to zrobisz, twój telefon kompletnie zwariuje

Czarna kropka w wiadomości może zawiesić twój telefon z Androidem
Czarna kropka w wiadomości może zawiesić twój telefon z Androidem scereen z Youtube.com / Tom Scott
Po internecie zaczęła krążyć wiadomość zawierająca symbol czarnej kropki. To ikona emoji, po jej dotknięciu (zaznaczeniu) niektóre telefony z systemem Android zaczynają wariować i zawieszają się. Czarna kropka nie jest ponoć groźna, ale może przysporzyć kilku siwych włosów.

Sprawa dotyczy tylko smartfonów z Androidem i podobno nie wszystkich. Błąd wykrył jeden z youtuberów. Dotknięcie kropki, a właściwie jej zaznaczenie, zawiesza aktualnie uruchomioną aplikację. Jest dość częste w WhattsApp oraz innych komunikatorach, jak choćby Facebook Messenger. Nie działa w przeglądarce Chrome.
Jak donoszą serwisy technologiczne, dotknięcie czarnej kropki nie jest specjalnie groźne. Smartfon może na chwilę zwariować a aktualnie używana aplikacja zawiesi się i zamknie. Większych szkód nie powinna spowodować.

Jak to działa?
Obok czarnej kropki zaszyto w kodzie sekwencję znaków. Informują one aplikację o tym, że zmienia się kierunek pisania tekstu – na przykład nie od lewej do prawej, lecz od prawej do lewej. Tak pisze się na przykład po hebrajsku lub językach arabskich. Sekwencja takich przekierowań powoduje, że aplikacja wariuje i zamyka się.

Z podobnym problemem niedawno musieli zmierzyć się posiadacze iPhone’ów i komputerów z systemem macOS. W ich przypadku wystarczyło wysłać krótką wiadomość z użyciem znaków z alfabetu indyjskiego języka Telugu, żeby wprawić ich urządzenia w nieustanny ciąg restartów, co – jak twierdzą branżowe serwisy – może prowadzić nawet do konieczności reinstalacji systemu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.