Pół Polski siedzi na majówce. W tym czasie spekulanci zabawiają się naszą walutą

Spekulanci z USA i Wielkiej Brytanii wykorzystali majówkę, by osłabić złotówkę
Spekulanci z USA i Wielkiej Brytanii wykorzystali majówkę, by osłabić złotówkę Foto: Michał Grocholski / Agencja Gazeta
Okazuje się, że spekulanci walutowi z Nowego Jorku i Londynu doskonale znają kalendarz polskich świąt. Wykorzystując fakt, że przez kilka dni większość ludzi robi sobie wolne, bezkarnie manipulują kursem złotówki. Nieźle zarabiają na jej osłabianiu.

W połowie kwietnia frank szwajcarski kosztował 3,36 zł, zaś euro 4,15 zł. Pod koniec długiego weekendu, w piątek 4 maja, kursy tych walut były odpowiednio o 20 i 10 groszy więcej. Złotówka straciła więc na wartości. Nie wiadomo, czy nie osłabnie jeszcze bardziej.

Takie wahania kursu spowodowali prawdopodobnie spekulanci walutowi z Wielkiej Brytanii i USA. Okazuje się, że okres, gdy większość Polaków i polskich firm robi sobie wolne to złoty czas dla tych, którzy chcą pomanipulować kursami walut. Aktywność inwestorów w Polsce spadła do minimum, przez co nawet stosunkowo niewielkie transakcje mogły zatrząść kursem polskiej złotówki.

Zaszaleli mocniej
Polska nie jest jedynym krajem, który został ukąszony przez spekulantów. Ekspert Cinkciarz.pl, Marcin Lipka, twierdzi, że silnie ucierpiała również szwedzka korona, czeska korona oraz południowoafrykański rand.

Nie wiadomo na razie, jak zabawy spekulantów odbiją się na kursie złotówki w nadchodzącym tygodniu. Lipka nie jest jednak szczególnie optymistyczny. Jego zdaniem sytuacja zbytnio się nie poprawi.

Zdaniem ekspertów, cytowanych przez Next.Gazeta.pl na spadek kursu złotówki może mieć też postawa rządu, który poszedł na zwarcie z instytucjami europejskimi. W efekcie Polska najprawdopodobniej będzie miała ograniczone środki z unijnego budżetu – to zaś oznacza cios dla budżetu i gospodarki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.