Smutny los jednego z największych europejskich przewoźników. „Ta linia lotnicza może zniknąć”

Sytuacja w Air France z dnia na dzień jest coraz gorsza
Sytuacja w Air France z dnia na dzień jest coraz gorsza flickr.com/Andy Mitchell/CC BY-SA 2.0
Sytuacja u francuskiego przewoźnika z dnia na dzień jest coraz gorsza. Minister gospodarki Bruno Le Maire ostrzega nawet, że jeżeli pracownicy nie przestaną strajkować, linia może zniknąć.

W Air France wciąż panuje temperatura wrzenia. Jego pracownicy z przerwami strajkują od lutego, a na 7 i 8 maja zaplanowali kolejną turę. Przewoźnik stracił w tym czasie 300 mln euro.

Presja związkowców
Pracownicy domagają się wyższych płac i nie satysfakcjonuje ich zaproponowany przez zarząd „pakiet wzrostu”, który zakłada 7 proc. wzrost w ciągu najbliższych 4 lat. Atmosfery nie poprawiło również odejście prezesa Jean-Marca Janaillaca. Presja związkowców podziałała za to na wyobraźnię inwestorów – po ogłoszeniu rezygnacji akcje Air France na giełdzie spadły o 12 proc.

Państwo ma w przewoźniku 14,3 proc. udziałów, ale Le Maire podkreśla, że jeżeli spór będzie się przeciągał, to Air France może zniknąć, bo rząd nie ma zamiaru wykładać pieniędzy na jego ratowanie. – Wzywam wszystkich do odpowiedzialności: personel pokładowy, naziemny i pilotów, którzy domagają się nieuzasadnionych podwyżek wynagrodzeń. Obecnie waży się przetrwanie Air France – zaapelował minister, cytowany przez BBC.

W Polsce z podobnym problemem zmaga się w tym samym czasie LOT. Piloci mieli pierwotnie strajkować od początku maja, ostatecznie zawiesili jednak decyzję o przerwaniu pracy.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.