Haker wyczyścił ci konto? Teraz to bank się musi namęczyć, nie ty. Ważny precedens

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego pomaga poszkodowanym przez hakerów. Banki będą musiały oddać pieniądze, jeśli to z ich winy doszło do kradzieży.
Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego pomaga poszkodowanym przez hakerów. Banki będą musiały oddać pieniądze, jeśli to z ich winy doszło do kradzieży. Flickr.com / Hivint / CC BY 2.0
Dobre wieści dla klientów posiadających konta w bankowości internetowej. W skrócie - to bank musi dowieść, że to klient popełnił błąd, padając ofiarą kampanii hakerskiej, nie na odwrót. I to bank będzie musiał zapłacić odszkodowanie.

Wyrok SN pozwoli poszkodowanym przez hakerów klientom odzyskać pieniądze, jeśli z ich strony nie było niedopatrzeń w zabezpieczeniu swojego konta. Bank, mimo że nie ukradł pieniędzy, będzie musiał je zwrócić, chyba że dowiedzie, iż to klient wykazał się rażącą niestarannością. W razie internetowej kradzieży pieniędzy klient może zażądać od banku odszkodowania za straty wynikające z dziurawych zabezpieczeń - pisze „Rzeczpospolita”.

Kradzież pieniędzy przez hakera - kto jest winny
Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę mieszkanki Dolnego Śląska, której w 2015 r. z konta tajemniczo zniknęło prawie 61 tys. zł. Gdy kobieta próbowała zalogować się do bankowości internetowej, raz po raz wyświetlała się informacja o przebudowie strony. Tymczasem haker, wykorzystując jej dane dostępowe do serwisu bankowości, wykonał przelew na konto jakiejś firmy, z którego następnego dnia nieustalona osoba podjęła pieniądze. Do dziś nie wiadomo, kto był sprawcą.

Kiedy poszkodowana poszła ze sprawą do sądu niższej instancji, ten wytknął jej niestaranność i uniewinnił bank. Sprawa trafiła jednak do Sądu Najwyższego, który stwierdził, że do włamania nie doszło z winy kobiety. Dzięki temu klienci, którzy nie zlecili przelewu skutkującego utratą oszczędności, będą w stanie odzyskać skradzione pieniądze. Wyrok SN nie faworyzuje banków, które w przypadku wadliwych zabezpieczeń, będą musiały pieniądze zwracać.


Obowiązkiem banku jest zabezpieczenie transakcji przed przestępcami i nie mogą przerzucać tego ryzyka na klienta – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” adwokat Zbigniew Krüger.

Popularność bankowości internetowej wciąż wzrasta, lecz - co za tym idzie - działalność hakerów również. Nie pociesza fakt, iż sposobów na kradzież pieniędzy z kont internetowych jest coraz więcej i są one coraz bardziej wyszukane, o czym wielokrotnie pisaliśmy w INNPoland.pl.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.