Mieszkańcy Baranowa mogą stracić wszystko. „Postępuje się z nami jak ze zwierzętami”

Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie jest na razie przedmiotem sporu.
Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie jest na razie przedmiotem sporu. Foto: Adam Stępień / Agencja Gazeta
Zapowiadana od miesięcy wielka rządowa inwestycja budzi coraz większą zgrozę wśród osób, które mogą stracić swoje domy, gospodarstwa i firmy. Mieszkańcy Baranowa, gdzie ma powstać wielkie lotnisko, wnioskują nawet o pomoc psychologa i sprzeciwiają się budowie.

We wrześniu 2017 roku Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy lotniska w Baranowie, zapowiedział, że pozytywny wpływ inwestycji odczują wszyscy Polacy, w tym mieszkańcy okolicznych miejscowości. Sam tylko raz zdecydował się na spotkanie z nimi.

Do dziś wiadomo jedynie tylko tyle, że nowe lotnisko i port miałyby powstać w okolicach Baranowa, niedaleko autostrady A2, ok. 40 km od Warszawy. Ma mieć olbrzymią powierzchnię – ok. 3000 hektarów, czyli pięć razy więcej, niż Okęcie – największy polski port lotniczy.

Jak donosi TVN Warszawa, mieszkańcy Baranowa i okolicznych miejscowości, które pochłonęłoby lotnisko, czują się oszukani i rozgoryczeni.

Mieszkańcy ciągle nic nie wiedzą
Do tej pory nie udało im się uzyskać żadnych informacji na temat tego, czy i kiedy będą musieli sprzedać swoje ziemie. Mieli to wiedzieć w styczniu – odpowiedzi nie uzyskali do dziś. Nie mają też pojęcia o tym, co rząd chce im zaproponować w zamian.

Wielu z nich obawia się, że w ramach rekompensaty otrzymają grunty w Borach Tucholskich. Wiedzą, że gospodarstwa rolnego nie da się po prostu przenieść, więc poniosą straty. W okolicach Baranowa działa też sporo firm, zatrudniających okolicznych mieszkańców. Te będą musiały się przenieść i zwolnić ludzi.


Co ciekawe, są to tereny, na których PiS zdecydowanie wygrał ostatnie wybory. Tymczasem coraz większa grupa mieszkańców zwraca się przeciw rządowi.

– Nie ma powodów cieszyć się tą władzą, skoro z nami postępuje się gorzej niż z tymi zwierzętami – mówi jeden z rolników. Inna osoba przyznaje, że w Baranowie mieszkańcy wnioskowali nawet o pomoc psychologa.

Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jest już w Sejmie. W połowie czerwca mieszkańcy Baranowa mają zaplanowane referendum na pytanie, dotyczące tego, czy chcą lotniska. Referendum może jednak zablokować wojewoda (z PiS).
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.