Polska wołowina w chińskiej porcelanie. Producenci mięsa idą z ofensywą, to dla nas wielka szansa

Polska wołowina ma szansę wylądować na chińskich talerzach
Polska wołowina ma szansę wylądować na chińskich talerzach 123rf.com / fot. Lance Bellers / zdjęcie seryjne
Nasza rodzima wołowina ma wielką szansę na szturm chińskiego rynku mięsnego. Komisja Europejska jedzie do Państwa Środka, by negocjować otwarcie Chin na wołowinę z Europy. To wielka szansa dla Polski, która eksportuje prawie 90 proc. tego mięsa.

Ofensywa dyplomatyczna odbędzie się w przyszłym tygodniu. Wśród delegatów, na czele których stanie Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa, znajdą się przedstawiciele polskich firm z branży mięsnej. – Jedziemy z komisarzem Hoganem, ponieważ tym razem otwarcie chińskiego rynku wołowiny jest jednym z unijnych priorytetów – mówi prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Jerzy Wierzbicki, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Na razie Chiny importują europejską wołowinę wyłącznie z Węgier, ale jest nadzieja na zielone światło dla innych krajów z Europy.

Najpierw drób, teraz wołowina
Chiny są największym importerem tego mięsa na świecie. A dla polskiej wołowiny otwarcie chińskiego rynku to olbrzymia szansa - sektor ten był przez długi czas poza naszym zasięgiem, z powodu choroby wściekłych krów. UE nie spodziewa się jednak, że jeden wyjazd załatwi sprawę, bo pertraktacje z Chinami zazwyczaj trwają długo. – Ten wyjazd jednym z elementów budowania klimatu politycznego, rozmowy polskiego resortu rolnictwa ze stroną chińską już trwają, ale to wymaga wsparcia na najwyższych państwowych szczeblach – mówi Wierzbicki.

Polska jest napełniona mięsem, a jego eksport stanowi 55 proc. naszej produkcji. Dlatego szukanie dla niego nowych rynków zbytu jest jak najbardziej pożądane. Nadzieje związane z przyszłotygodniowymi negocjacjami są zatem duże. Na szczęście z rynkiem mięsnym w Chinach znamy się nie od dziś - jesteśmy w elitarnym gronie kilku krajów na świecie, które mają zezwolenie na eksport drobiu do Państwa Środka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.