Wiemy, ile zarobiła Netta za swój kontrowersyjny występ na Eurowizji. To wcale nie jest dobry biznes

Ile pieniędzy wygrała Netta, tegoroczna zwyciężczyni Eurowizji?
Ile pieniędzy wygrała Netta, tegoroczna zwyciężczyni Eurowizji? Youtube.com / fot. Eurovision Song Contest
Wygrana w Eurowizji znaczy wiele. Dla muzyka, szczególnie początkującego, to ogromna szansa, by jego kariera nabrała rozpędu. Zwycięski artysta może liczyć na sławę, chwałę i kryształową statuetkę w kształcie mikrofonu. Dzięki pieniądzom wygranym w konkursie… zaraz, zaraz. Jakim pieniądzom?

Jeżeli myślicie, że artysta, który zachwyci jurorów i publiczność podczas Eurowizji, za swój występ dostaje jakieś pieniądze - jesteście w błędzie. Zwycięzca największego europejskiego konkursu muzycznego nie dostaje żadnej pieniężnej nagrody.

Niby brak pieniędzy, ale stawka jest wysoka
Czymże jednak są pieniądze w obliczu niematerialnych korzyści, które przynosi wygrana w Eurowizji? Zdobywca pierwszego miejsca, oprócz sławy, uznania i kryształowej figurki, dostaje szansę prowadzenia konkursu w następnym roku. To nieoceniona możliwość dla muzyka - dzięki wygranej w międzynarodowym show i hostowaniu następnej edycji, jego kariera rozkwita. Oczywiście, jeśli zwycięzca potrafi złapać byka za rogi i wykorzystać swoją korzystną sytuację.

Weźmy takiego Michała Szpaka, którego kariera nabrała rozpędu właśnie po występie w Eurowizji. A Szpak nawet tego konkursu nie wygrał. Jak podaje „Fakt”, przed Eurowizją z 2016 r., w której muzyk zajął 8. miejsce, za koncerty dostawał około 10 tys. zł. Jednak występ w znanym show znacznie polepszył jego sytuację finansową - teraz gwiazdor za swój koncert może żądać nawet trzy razy więcej.

Mało kto pamięta, że gwiazdy takich formatów, jak Abba czy Celine Dion, również zwyciężyły w Eurowizji, i również dzięki konkursowi stały się znane na cały świat. Ta ostatnia, według wyliczeń Forbes, należy do ścisłej czołówki najlepiej zarabiających kobiet w muzyce. Choć pieniędzy z wygranej nie ma żadnych, w szerszej perspektywie może ona przynieść znaczne korzyści. Także materialne, niemniej na to trzeba zapracować.


Netta, tegoroczna zwyciężczyni, ma już spory dorobek artystyczny i fanów w Izraelu, zatem brak nagrody pieniężnej nie powinien stanowić dla niej problemu. Za to dzięki wygranej w Eurowizji ma znaczny potencjał na zostanie gwiazdą światowego formatu. Chyba że ją zdyskwalifikują. Ale niekiedy w showbiznesie kontrowersyjne wypowiedzi nie szkodzą, a wręcz pomagają w napędzaniu kariery.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.