„To tylko moda kreowana przez media”. Ekspertka bezlitośnie rozprawiła się z popularną dietą

Warto jeść gluten, przekonują eksperci
Warto jeść gluten, przekonują eksperci Tomasz Pietrzyk/Agencja Gazeta
Dieta bezglutenowa ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Do tych drugich z pewnością zalicza się dr. inż. Katarzyna Świąder z SGGW, która podczas niedawnej konferencji postanowiła powiedzieć kilka słów prawdy o glutenie.

Wartość rynku produktów bezglutenowych rośnie w Polsce jak szalona. Według szacunków Sławomira Chłonia, prezesa firmy Organic Farma Zdrowia, w 2013 roku wynosiła 108,6 mln zł, w 2014 roku – 113,3 mln zł, a w 2016 roku – 117,7 mln złotych.

Szaleństwo na punkcie walki z glutenem osiągnęło już takie rozmiary, że zdaniem Adama Rzepkowskiego z portalu Alleceny, wystarczy tylko przykleić etykietę „bez glutenu”, by ten sam towar sprzedać o 10 proc. drożej.

Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa?
Podczas konferencji Futurefoods Tech 2018 głos w tej sprawie zabrała także dr. inż. Katarzyna Świąder z SGGW. Ekspertka zauważyła, że konieczność wyeliminowania z diety glutenu występuje tylko u 6 do 8 proc. konsumentów. Może wiązać się z celiakią, alergiami pokarmowymi bądź nadwrażliwością na gluten i pszenicę.

– Do tej pory nie ukazały się badania naukowe, które wskazywałyby na pozytywne skutki stosowania diety bezglutenowej u osób zdrowych. Natomiast wiele osób taką dietę stosuje z powodu mody kreowanej przez media – stwierdziła, cytowana przez „Portal Spożywczy”.

Świąder dodała też, że w trakcie stosowania diety bezglutenowej występuje problem z właściwym zbilansowaniem składników odżywczych. – Nadmiernie spożywają cukry, tłuszcze, sól i dostarczają więcej kalorii. W efekcie mają wyższe BMI, bo tyją na tej diecie, a nie chudną – dorzuciła.


Podobną opinię wyraziła na łamach naTemat. Anna Zwolińska, autorka portalu abczdrowie.pl - Większość osób, które z własnej woli rezygnują z produktów zawierających gluten, nie rozumie pozytywnego wpływu, jaki ma on na ludzki organizm. Badania dowodzą, że zrównoważone ilości glutenu w diecie poprawiają poziom tryglicerydów i ciśnienie krwi. Gluten wspomaga zdrowe bakterie w układzie pokarmowym, co pomaga zmniejszyć stany zapalne - pisała ekspertka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.