„To tylko moda kreowana przez media”. Ekspertka bezlitośnie rozprawiła się z popularną dietą

Warto jeść gluten, przekonują eksperci
Warto jeść gluten, przekonują eksperci Tomasz Pietrzyk/Agencja Gazeta
Dieta bezglutenowa ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Do tych drugich z pewnością zalicza się dr. inż. Katarzyna Świąder z SGGW, która podczas niedawnej konferencji postanowiła powiedzieć kilka słów prawdy o glutenie.

Wartość rynku produktów bezglutenowych rośnie w Polsce jak szalona. Według szacunków Sławomira Chłonia, prezesa firmy Organic Farma Zdrowia, w 2013 roku wynosiła 108,6 mln zł, w 2014 roku – 113,3 mln zł, a w 2016 roku – 117,7 mln złotych.

Szaleństwo na punkcie walki z glutenem osiągnęło już takie rozmiary, że zdaniem Adama Rzepkowskiego z portalu Alleceny, wystarczy tylko przykleić etykietę „bez glutenu”, by ten sam towar sprzedać o 10 proc. drożej.

Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa?
Podczas konferencji Futurefoods Tech 2018 głos w tej sprawie zabrała także dr. inż. Katarzyna Świąder z SGGW. Ekspertka zauważyła, że konieczność wyeliminowania z diety glutenu występuje tylko u 6 do 8 proc. konsumentów. Może wiązać się z celiakią, alergiami pokarmowymi bądź nadwrażliwością na gluten i pszenicę.

– Do tej pory nie ukazały się badania naukowe, które wskazywałyby na pozytywne skutki stosowania diety bezglutenowej u osób zdrowych. Natomiast wiele osób taką dietę stosuje z powodu mody kreowanej przez media – stwierdziła, cytowana przez „Portal Spożywczy”.

Świąder dodała też, że w trakcie stosowania diety bezglutenowej występuje problem z właściwym zbilansowaniem składników odżywczych. – Nadmiernie spożywają cukry, tłuszcze, sól i dostarczają więcej kalorii. W efekcie mają wyższe BMI, bo tyją na tej diecie, a nie chudną – dorzuciła.


Podobną opinię wyraziła na łamach naTemat. Anna Zwolińska, autorka portalu abczdrowie.pl - Większość osób, które z własnej woli rezygnują z produktów zawierających gluten, nie rozumie pozytywnego wpływu, jaki ma on na ludzki organizm. Badania dowodzą, że zrównoważone ilości glutenu w diecie poprawiają poziom tryglicerydów i ciśnienie krwi. Gluten wspomaga zdrowe bakterie w układzie pokarmowym, co pomaga zmniejszyć stany zapalne - pisała ekspertka.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.