Wysokie grzywny za drobne niedopatrzenie. Zagrożonych jest 100 tys. przedsiębiorców

Według szacunków ekspertów nawet 100 tys. przedsiębiorców nie podało urzędnikom swojego numeru PESEL
Według szacunków ekspertów nawet 100 tys. przedsiębiorców nie podało urzędnikom swojego numeru PESEL Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta
Według szacunków ekspertów nawet 100 tys. przedsiębiorców nie podało urzędnikom swojego numeru PESEL. A ten już za chwilę będzie musiał znaleźć się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Kara za te niedopatrzenie może okazać się bardzo dotkliwa.

Obowiązek podawania numeru PESEL przy wpisach do CEiDG istnieje od 2001 roku, dlatego przedsiębiorcy, którzy zaczynali prowadzić własny biznes jeszcze w latach 90. powinni uzupełnić ten brak na własną rękę. W 2016 ustawodawca zadecydował bowiem, że PESEL powinny podać również osoby, które własną działalność gospodarczą rozpoczęły przed 2001 rokiem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Właściciele firm dostali na to 2 lata. Oznacza to, że od 19. maja urzędnicy zaczną czyścić ewidencje z przedsiębiorców, którzy nie dopełnili tego obowiązku. Jakie będą konsekwencje? Brak wpisu do CEiDG może wiązać się z utratą kontrahentów, kilkutysięczną grzywną i utratą możliwości korzystania z ubezpieczeń społecznych.

– Jeśli urzędnicy zaczną ich wykreślać z ewidencji, będzie chodziło najprawdopodobniej o kilkadziesiąt, może trochę ponad 100 tys. firm – szacuje na łamach dziennika Jerzy Kozdroń, były wiceminister sprawiedliwości.

W jaki sposób sprawdzić, czy podaliśmy swój numer PESEL do CEiDG? Pisze o tym na swojej stronie Ministerstwo Rozwoju.

"Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak - już uzupełniłeś PESEL i nie musisz nic robić. Jeżeli nie składałeś wniosków po 1 stycznia 2012 roku, znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz, czy pod statusem działalności jest informacja "wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL". Jeśli jest - udaj się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić dane. Nie możesz znaleźć wpisu lub nie składałeś żadnych wniosków przez CEIDG? Udaj się do dowolnego urzędu gminy, gdzie urzędnik odnajdzie Twój wpis i sprawdzi, czy jest na nim PESEL. Jeśli go nie ma - od razu przyjmie od Ciebie wniosek o zmianę, na którym uzupełnisz brakujące dane."

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.