„Ile nas to naprawdę kosztuje?” Brytyjczycy zbulwersowani astronomicznymi wydatkami na ślub księcia Harry'ego

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle to wydarzenie o wymiarze nie tylko społeczno-politycznym, ale również biznesowym
Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle to wydarzenie o wymiarze nie tylko społeczno-politycznym, ale również biznesowym wikipedia.org
Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle to wydarzenie o wymiarze nie tylko społeczno-politycznym, ale również biznesowym. Wydarzenie, które będzie transmitowane przez stacje telewizyjne z całego świata pociągnie ze sobą rekordowe wydatki. Na ich tle ślub Kate Middleton i księcia Williama wydaje się tylko skromną uroczystością. A to wielu Brytyjczykom się nie spodobało.

Ceremonia ślubna i towarzyszące jej uroczystości mają, według portalu bridebook.co.uk, kosztować 32 mln funtów, czyli ok. 160 mln złotych. To zdecydowanie więcej niż ślub księcia Williama w 2011, który ostatecznie zamknął się w kwocie 23,7 mln funtów (tym bardziej, że wówczas kurs funta szterlinga był niższy i oscylował w granicach 4,4 zł).

Ile kosztuje ślub?
Skąd wzięła się taka astronomiczna kwota? Portal skrupulatnie rozkłada koszty na czynniki pierwsze. Gros wydatków stanowi pozycja: bezpieczeństwo i ochrona. Tyczy się one zresztą nie tylko pary królewskiej, ale również 600 zaproszonych gości i kilkudziesięciu tysięcy osób, które prawdopodobnie ściągną do Londynu w roli gapiów. Na dzień ślubu z okolic Windsoru mają zostać usunięci bezdomni, którzy byli oskarżani przez radnych o chęć żerowania na turystach. Na ulicach mają się również pojawić policyjni tajniacy, w oknach pojawią się snajperzy,a niebo będzie patrolowane przez drony.

Kolejne miliony zostaną już przeznaczone na samą uroczystość. Jedzenie i napoje mają pochłonąć 480 tys. funtów, suknia ślubna od Ralpha&Russo ma kosztować 300 tys. funtów, a rozstawienie namiotu obok kaplicy św. Jerzego to kolejne 350 tys. funtów. Wydatki na muzykę na żywo zostały podsumowane na 300 tys. funtów, zaproszenia ślubne – 200 tys., dekoracja wnętrz pałacu – 130 tys., kwiaty – 110 tys. Znaczne pieniądze zostaną przeznaczone również na tort weselny za 50 tys. funtów (ok. 250 tys. złotych) i luksusowe toalety za 35 tys. funtów (175 tys. złotych). Do tego dochodzi jeszcze rzecz jasna mnóstwo pomniejszych wydatków w rodzaju obrączek, fryzjerów, makijażystek, czy operatorów kamer.


Ile kosztuje monarchia?
Taka rozrzutność razi jednak niemałą grupę Brytyjczyków. Rodzina królewska jest bowiem utrzymywana z budżetu państwa, w 2017 roku przeciętny mieszkaniec Wielkiej Brytanii musiał wyłożyć na nią 65 pensów, co przekłada się na ponad 40 mln funtów. Przeciwnicy monarchii wskazują jednak, że te dane są zaniżone, bo nie uwzględniają wydatków na ochronę, prywatne podróże królowej, czy remontów rezydencji i dworu. Organizacja „Republikanie” opracowała nawet raport, w którym podliczyła łączne wydatki w 2016 roku na 345 mln funtów.

Teraz ta sama organizacja zbiera podpisy pod apelem o ujawnienie rzeczywistego kosztu ślubu księcia Harry'ego. Podpisało się pod nim ponad 30 tys. osób.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.