Przedsiębiorcy zablokowali rządową stronę. Wybuchła panika, bo zapomnieli dopełnić ważnego obowiązku

Alarm dotyczący obowiązku wpisania numeru PESEL do CEIDG przyniósł mocne efekty
Alarm dotyczący obowiązku wpisania numeru PESEL do CEIDG przyniósł mocne efekty Przemysław Skrzydło/Agencja Gazeta
Alarm dotyczący obowiązku wpisania numeru PESEL do CEIDG przyniósł mocne efekty. W ostatnich dniach zarejestrowana w rządowej domenie strona przeżyła prawdziwe oblężenie, którego nie dała rady wytrzymać.

Kilkutysięczne grzywny, utrata możliwości z korzystania z ubezpieczeń społecznych, a przede wszystkim wykreślenie z ewidencji – takimi konsekwencjami straszeni byli w ostatnich dniach przedsiębiorcy, którzy nie wpisali do CEIDG swojego numeru PESEL.

Zdaniem ekspertów problem mógł dotyczyć nawet 100 tys. podmiotów. Obowiązek podawania numeru PESEL przy wpisach do CEiDG pojawił się w 2001 roku. W 2016 ustawodawca zadecydował jednak, że PESEL powinny podać również osoby, które własną działalność gospodarczą rozpoczęły wcześniej. Dał im na to dwa lata – ostateczny termin upłynął 19. maja 2018 roku. O tym, w jaki sposób sprawdzić, czy podaliśmy swój numer PESEL do CEIDG pisaliśmy w tym miejscu.

PESEL do CEiDG
Na fali medialnych doniesień właściciele firm spanikowali. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że na strona ceidg.gov.pl nie wytrzymała obciążenia i padła, a gminne urzędy były „szturmowane przez przerażonych przedsiębiorców”.

Urzędnicy uspokajają jednak, że spóźnialscy nie muszą się obawiać, że ich firma zostanie automatycznie wykreślona z ewidencji po 19. maja. – Po tym terminie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozpocznie usuwanie wpisów, które nie posiadają numeru PESEL. Usuwanie rozpocznie się od wpisów posiadających szczątkowe dane, które uniemożliwiają identyfikację przedsiębiorcy – czytamy na stronie internetowej.

Okazało się również, że w niektórych przypadkach działanie przedsiębiorców w ogóle nie było potrzebne. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uspokajało, że jeżeli osoba prowadząca firmę dokonała jakiejkolwiek zmiany w CEIDG między 2012 a 2018 rokiem, to wpis musiał zostać zaktualizowany o numer PESEL.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.