Ukradli już 650 milionów dolarów. Nic i nikt nie może ich powstrzymać

Hakerzy z Korei Północnej są światowymi liderami w cyberatakach
Hakerzy z Korei Północnej są światowymi liderami w cyberatakach flickr.com / fot. Tim Samoff / CC BY-ND 2.0
Właśnie ujawniono, że za pomocą cyberataków ukradli już około 650 mln dol., a to tylko część ich ogólnej aktywności, jak wynika z najnowszych badań Simon Choi, konsultanta południowokoreańskich służb. Mowa o hakerach z Korei Północnej, którzy okradają największe instytucje finansowe na świecie.

Simon Choi podkreśla, że są to osoby Inteligentne, zdolne i szkolone na najlepszych uniwersytetach. Działają na zlecenie państwa, które wysyła ich w różne części świata, aby kradli tyle pieniędzy, ile zdołają. Programiści z Korei Północnej stali się bezsprzecznymi liderami w hakowaniu na świecie.

Problemy gospodarcze i izolacja ekonomiczna nie stoją na przeszkodzie, aby totalitarne państwo wykształciło armię profesjonalnych agentów. Południowokoreańscy hakerzy sieją niemal równie wielki postrach, jak broń atomowa w rękach ich politycznych przywódców.

Najskuteczniejsi hakerzy na świecie
Reżimowi agenci otrzymują najlepsze wykształcenie, sfinansowane przez rząd, zaś najlepsi z nich wyjeżdżają za granicę, do takich państw jak Chiny, Indie i Kambodża. Działając pod przykrywką i podając się za handlowców lub importerów, potrafią dokonać cyberataków na instytucje finansowe z całego świata.


Nie kradną jednak wyłącznie pieniędzy. Ich celem bywają też aplikacje w telefonach komórkowych. Producent antywirusów McAfee znalazł ostatnio w Google Play trzy takie szpiegowskie aplikacje, które wykradały ich użytkownikom zdjęcia, treść konwersacji oraz inne dane osobiste. Ofiarami ich ataków padają również elektrownie jądrowe i giełdy kryptowalut, m.in. w Korei Południowej i Japonii.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.