Facebook wycisnął Polaków jak cytrynę. Pojawiły się szacunki, ile u nas zarobił

Facebook mógł zarobić w Polsce w 2017 roku nawet 596,5 mln zł
Facebook mógł zarobić w Polsce w 2017 roku nawet 596,5 mln zł flickr.com/TechCrunch/CC BY 2.0
Facebook nie zapłacił w Polsce ani złotówki podatku. A miał od czego. Według wyliczeń money.pl, serwis Marka Zuckerberga tylko w 2017 roku mógł zarobić na reklamach niemal 600 mln złotych.

Gdy Mark Zuckerberg chwalił się w trakcie przesłuchania w Parlamencie Europejskim, że jego firma uczciwie płaci podatki we wszystkich krajach, w których działa, Jadwiga Emilewicz nie wytrzymała. Minister przedsiębiorczości i technologii natychmiast zauważyła, że nad Wisłą Facebook nie zapłacił jeszcze żadnego podatku.

Tymczasem wyliczenia money.pl wskazują na to, że dzięki Facebookowi budżet mógłby się wzbogacić o dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych. Portal powołuje się na dane PwC oraz Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB. Ma z nich wynikać, że tylko w 2017 roku firma Zuckerberga mogła w Polsce zarobić na reklamach około 596,5 mln zł. Łącznie, od 2012 roku, Facebook mógł natomiast zarobić w Polsce nawet 1,5 mld złotych.

Reklamy na Facebooku
Jak to możliwe? Gdy wykupujemy na Facebooku np. post sponsorowany, rachunek wystawia nam spółka zarejestrowana w Irlandii o nazwie Facebook Ireland Limited. Wyspiarski kraj jest uważany za jedno z lepszych miejsc do prowadzenia biznesu. Podatek CIT wynosi tam zaledwie 12,5 proc., a w ciągu pierwszych lat działalności firmy mogą liczyć dodatkowo na szereg ulg.


Od 2018 roku sytuacja ma jednak ulec zmianie. Facebook pod koniec ubiegłego roku zapowiedział, że od 1 stycznia  rozpocznie proces księgowania przychodów od dużych reklamodawców w około 28 krajach, w tym w Polsce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.