Polacy nie chcą zbierać truskawek? Oto jak radzą sobie z tym za granicą

W najbliższej przyszłości może się jednak okazać, że robotyzacja pracy przy zbiorach będzie jedyną szansą plantatorów na zyski z upraw
W najbliższej przyszłości może się jednak okazać, że robotyzacja pracy przy zbiorach będzie jedyną szansą plantatorów na zyski z upraw Michał Walczak/Agencja Gazeta
Polscy plantatorzy narzekają na brak rąk do pracy. W zbieranie owoców nie chcą się już bawić ani Polacy ani obcokrajowcy, którzy szybko połapali się, że nad Wisłą istnieje cały szereg mniej męczących i lepiej płatnych zawodów. Podobne problemy pojawiają się za granicą – tam jednak firmy wzięły się już na poważnie za znalezienie rozwiązania.

Plantacje nigdy nie cieszyły się dobrą sławą. Praca w pełnym słońcu, mocno obciążająca fizycznie i w dodatku słabo płatna często postrzegana jest w ostatnim czasie jako ostateczność. Producenci truskawek narzekają, że część zbiorów najzwyczajniej w świecie gnije, bo chętnych do pracy przy zbiorach jest zdecydowanie zbyt mało.

Oczywiście nie jest to problem wyłącznie polski. Niedawno pisaliśmy o tym, że nasi rodacy nie chcą jeździć do Niemiec na zbiory szparagów, choć nasi zachodni sąsiedzi kuszą zarobkiem w granicach 35 zł za godzinę.

Zagraniczne firmy pracują już nad rozwiązaniem tego problemu. Jedną z nich jest belgijska spółka Octinion. Stworzony przez nią robot ma ramię wydrukowane przez drukarkę 3D, które chwyta truskawki za pomocą umieszczonego na końcu chwytaka. Urządzenie jest bardzo delikatne – niewiele w końcu potrzeba, by z miękkiego owocu została tylko mokra plama. Skutkuje to jak na razie dość wolnym tempem zbierania. Robot zrywa tylko jedną truskawkę w ciągu 4 sekund pracy.

Co więcej, konstrukcja maszyny sprawia, że jest ona w stanie zbierać truskawki tylko na specjalnie przygotowanych do tego farmach – owoce muszą bowiem rosnąć na platformach. W najbliższej przyszłości może się jednak okazać, że robotyzacja pracy przy zbiorach będzie jedyną szansą plantatorów na zyski z upraw.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.