Polskie miasto wprowadziło darmową komunikację. Burmistrz jest zachwycony efektami, zapowiada ekspansję

Mińsk Mazowiecki wprowadził darmową komunikację od stycznia 2018 roku
Mińsk Mazowiecki wprowadził darmową komunikację od stycznia 2018 roku facebook.com/Marcin Jakubowski
Mińsk Mazowiecki wprowadził darmową komunikację od stycznia 2018 roku. Po pierwszych miesiącach jej funkcjonowania burmistrz jest tak zachwycony pierwszymi efektami, że zapowiada rozszerzenie programu na sąsiednią gminę.


– Rewelacja. Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – deklaruje w rozmowie z „Portalem Samorządowym” burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski. Samorządowiec opowiada, że likwidując bilety na komunikację, jednocześnie wprowadził strefę płatnego parkowania, skłaniając w ten sposób ludzi do przesiadania się do darmowych autobusów.

Darmowa komunikacja miejska w Mińsku Mazowieckim
Mieszkańcy mieli się z początku buntować, z czasem przestali jednak wjeżdżać do centrum, dzięki czemu zwiększyła się dostępność miejsc parkingowych. Dlatego Jakubowski chce iść za ciosem.

– Jesteśmy już po rozmowach z władzami otaczającej nas gminy obwarzankowej i mam nadzieję, że po wyborach samorządowych uda się nam stworzyć wspólne linie i połączyć ten nasz system w jeden tak, aby zarówno mieszkańcy miasta, jak i okalającej gminy mogli się poruszać bezpłatnie po mieście i okolicach – dorzuca.

Bezpłatna komunikacja (albo jej wariacje w rodzaju braku opłat dla bezrobotnych) jest już w kilkudziesięciu polskich miastach.

Wykaz miast i gmin w Polsce gdzie funkcjonuje bezpłatna komunikacja (w różnej wersji, często dość okrojonej) lub...

Opublikowany przez Bezpłatna Komunikacja Miejska w Polsce 16 maja 2018Darmowy transport publiczny może również pomóc w walce ze smogiem. Taki pomysł jest forsowany u naszych zachodnich sąsiadów. Bezpłatne przejazdymają zachęcić Niemców do pozostawienia samochodów w domach, co ma głównie skutkować zmniejszeniem emisji dwutlenku azotu i pyłów do atmosfery.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.