Jak przeżyć poniedziałek w pracy? Ten zwyczaj obniża ci inteligencję tak samo, jak narkotyki

Jak przeżyć poniedziałek w pracy? Odłóż smartfon.
Jak przeżyć poniedziałek w pracy? Odłóż smartfon. Fot. Flickr.com / Hernán Piñera / CC BY-SA 2.0
Jak poprawić wyniki w pracy? Nieprzespana noc albo długotrwałe nadużywanie marihuany – do tego można porównać używanie smartfonów w pracy. Powodują obniżenie ilorazu inteligencji o 10 punktów, powrót do normalnej wydajności po sprawdzeniu przychodzącej wiadomości trwa aż pół godziny.

Mogłoby się wydawać, że nowoczesne technologie pomagają nam w pracy. Pewnie tak, ale jedna rzecz powoduje, że nasza wydajność dramatycznie spada. Chodzi o smartfony – naukowcy porównują ich wpływ na ludzki organizm do zarwania nocy albo regularnego nadużywania marihuany.

Tygodnik "Economist" cytuje badania przeprowadzonego na pracownikach banku centralnego Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że sięgają oni po smartfona raz na 7 minut, ciągle się rozpraszając. Na dodatek przyzwyczaili się do tego, że ciągle im coś przeszkadza, więc aktywnie poszukują tego typu rozpraszaczy. Są więc notorycznie rozkojarzeni, a ich wydajność ciągle spada.

Produktywność w pracy
Przy okazji badacze z MIT (Massachusetts Institute of Technology) doszli do wniosku, że tzw. multitasking (wielozadaniowość) jest tylko pozornie fajną sprawą. Pracownicy, którzy robią kilka rzeczy jednocześnie są mniej produktywni, od tych którzy umieją się skupić nad jednym zadaniem.


Rozproszenie w pracy wpływa też na zachwianie relacji międzyludzkich oraz na niski poziom zadowolenia z tego, co się robi.

Sherry Turkle z MIT, która od dziesięcioleci bada wpływ technologii na psychikę użytkowników, uważa, że smartfony utrudniły ludziom nawiązywanie wzajemnych połączeń. Przeprowadziła kiedyś badanie, które udowodniło, że część użytkowników woli własnoręczne, bolesne porażenie prądem, niż siedzenie przez kwadrans bez swojego smartfona.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.