Sąd rozjechał fiskusa. To koniec podatku od spadku i darowizn

Sąd pokazał prosty trik, jak uniknąć zapłaty podatku od darowizny lub spadku
Sąd pokazał prosty trik, jak uniknąć zapłaty podatku od darowizny lub spadku Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Jeden wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dokonał w Polsce rewolucji. Zgodnie z nim nie musimy już płacić podatku od spadków i darowizn, nawet od osób, które nie są z nami spokrewnione. Wystarczy, by darczyńca wskazał, co mamy za to kupić.


Do tej pory osoby, które zostały obdarowane albo dostały spadek, musiały wybrać się do urzędu skarbowego i zgłaszać fakt, że się wzbogaciły. Jeśli nie kwalifikowały się do zwolnienia (bliska rodzina i/lub niska kwota), musiały płacić od tego podatek. Teraz te zasady odejdą w zapomnienie.

NSA uznał, że w zapisie o darowiźnie lub testamencie wystarczy umieścić zapis precyzujący, co obdarowany ma z tymi pieniędzmi zrobić, a fiskus nie będzie miał żadnych podstaw do domagania się podatku. Z wyroku NSA wynika, że na przykład rodzice mogą dać swojemu dziecku pieniądze na mieszkanie czy samochód.

Koniec z podatkiem od spadków i darowizn
Ale to jeszcze nic, bo bliskie pokrewieństwo i tak często zwalnia z konieczności zapłaty podatku. Ważne jest to, że podobne prezenty będą sobie mogli robić konkubenci, znajomi czy nawet obce osoby.

Dziennik.pl pisze, że fiskus argumentował przed sądem, iż ustawodawca wyłączył z opodatkowania tylko te kwoty, które obdarowany musi oddać osobie trzeciej, i przez to zubożyć swój majątek. Ale NSA uznał, że obdarowany może być jednocześnie adresatem polecenia wydanego przez darczyńcę i zgodnie z jego wolą kupić coś sobie. Identyczne zasady obowiązują w przypadku spadków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.