Wielkie zmiany w 500+. 46 tysiącom dzieci rząd zabierze po 100 zł miesięcznie

Dla 46 000 dzieci program 500+ zmieni się w 400+. PiS planuje zmiany w sztandarowym programie socjalnym
Dla 46 000 dzieci program 500+ zmieni się w 400+. PiS planuje zmiany w sztandarowym programie socjalnym Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Kto dostanie 500 plus? Resort minister Elżbiety Rafalskiej planuje duże zmiany w programie 500 plus. Dzieci z rodzin zastępczych miałyby dostawać jedynie 400 zł miesięcznie. Reszta trafiałaby na specjalne konto i była wypłacana dopiero po osiągnięciu przez nie pełnoletniości. Ta sytuacja może dotknąć aż 46 tysięcy dzieci.

Chociaż rząd zarzekał się, że w programie 500+ nie są planowane żadne zmiany, to wyciekł plan Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z nim na dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych wypłacane byłoby jedynie 400 złotych. Pozostała setka ma trafiać na ich przyszłe konta.

Nie wiadomo jednak nic o ewentualnym oprocentowaniu lub choćby rewaloryzacji tych lokat. Oznaczałoby to jednak, że rząd zamierza zaoszczędzić na programie 500+, a wypłaty zgromadzonych środków przesunąć na przyszłość i zrzucić je na barki swoich następców.

500 plus dla rodzin zastępczych
Ta zmiany zawarte są, jak pisze dziennik "Fakt", w projekcie ustawy o pieczy zastępczej, który zakłada, że dodatek wychowawczy (czyli odpowiednik 500+) będzie wypłacany na nowych zasadach. Wynika z niego jednoznacznie, że osoby wychowujące dzieci w rodzinach zastępczych, będą miały na to o 20 proc. mniej środków.


Od jakiegoś czasu mówi się o konieczności zmian w rządowym programie. Chodzi o to, by więcej pieniędzy trafiało do rodzin mniej zamożnych, a mniej do tych, które nie mogą narzekać na brak środków do życia. Cały program jest jednak olbrzymim obciążeniem dla budżetu i nawet tak drobna z pozoru zmiana wymagałaby wypłacania co roku kilku miliardów złotych więcej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.