Wielkie zmiany w 500+. 46 tysiącom dzieci rząd zabierze po 100 zł miesięcznie

Dla 46 000 dzieci program 500+ zmieni się w 400+. PiS planuje zmiany w sztandarowym programie socjalnym
Dla 46 000 dzieci program 500+ zmieni się w 400+. PiS planuje zmiany w sztandarowym programie socjalnym Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Kto dostanie 500 plus? Resort minister Elżbiety Rafalskiej planuje duże zmiany w programie 500 plus. Dzieci z rodzin zastępczych miałyby dostawać jedynie 400 zł miesięcznie. Reszta trafiałaby na specjalne konto i była wypłacana dopiero po osiągnięciu przez nie pełnoletniości. Ta sytuacja może dotknąć aż 46 tysięcy dzieci.


Chociaż rząd zarzekał się, że w programie 500+ nie są planowane żadne zmiany, to wyciekł plan Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z nim na dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych wypłacane byłoby jedynie 400 złotych. Pozostała setka ma trafiać na ich przyszłe konta.

Nie wiadomo jednak nic o ewentualnym oprocentowaniu lub choćby rewaloryzacji tych lokat. Oznaczałoby to jednak, że rząd zamierza zaoszczędzić na programie 500+, a wypłaty zgromadzonych środków przesunąć na przyszłość i zrzucić je na barki swoich następców.

500 plus dla rodzin zastępczych
Ta zmiany zawarte są, jak pisze dziennik "Fakt", w projekcie ustawy o pieczy zastępczej, który zakłada, że dodatek wychowawczy (czyli odpowiednik 500+) będzie wypłacany na nowych zasadach. Wynika z niego jednoznacznie, że osoby wychowujące dzieci w rodzinach zastępczych, będą miały na to o 20 proc. mniej środków.


Od jakiegoś czasu mówi się o konieczności zmian w rządowym programie. Chodzi o to, by więcej pieniędzy trafiało do rodzin mniej zamożnych, a mniej do tych, które nie mogą narzekać na brak środków do życia. Cały program jest jednak olbrzymim obciążeniem dla budżetu i nawet tak drobna z pozoru zmiana wymagałaby wypłacania co roku kilku miliardów złotych więcej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.