Zielona herbata zawiera cudowny składnik, który mógłby zapobiegać zawałom i udarom

Zielona herbata zawiera składnik, który może zapobiegać udarom mózgu i zawałom serca. Naukowcy muszą teraz opracować sposób wykorzystania go.
Zielona herbata zawiera składnik, który może zapobiegać udarom mózgu i zawałom serca. Naukowcy muszą teraz opracować sposób wykorzystania go. Fot. Beata Ziemowska / Agencja Gazeta
Wyniki badań nie pozostawiają większych wątpliwości: zielona herbata zawiera składnik, który można z powodzeniem nazwać „cudownym”. Galusan epigallokatechiny, jak nazywa się ta substancja, ma właściwości, które oddalają ryzyko zawału serca oraz udarów mózgu. Odkrycie to jednak pozostawia kluczowe wyzwanie: jak uzyskiwać ten składnik w sposób pozwalający wykorzystać jego ozdrowieńcze możliwości.

Atak serca czy udar mózgu to przekleństwa współczesności – nauka posuwa się do przodu, lekarze mnożą rekomendowane środki zaradcze, a życie toczy się dalej. Jak twierdzą brytyjscy badacze w artykule opublikowanym na łamach „Journal of Biological Chemistry”, galusan epigallokatechiny (EGCG) mógłby być naturalnym remedium na te kłopoty.

Zdrowotny wymiar zielonej herbaty
Zawarta w zielonej herbacie substancja rozkłada i rozpuszcza złogi potencjalnie niebezpiecznego białka apoA-1 w naczyniach krwionośnych. To właśnie te złogi odpowiadają za zwężanie się naczyń krwionośnych i stopniowe zmniejszanie dopływu krwi do serca i mózgu, zaś białko apoA-1 pojawia się w zaawansowanych stadiach miażdżycy.

Kłopot w tym, że EGCG jest w zielonej herbacie stosunkowo niewiele – i żeby składnik ten przynosił istotne skutki, należałoby wypić przysłowiowe „morze” herbaty. Poza tym jest to substancja dosyć delikatna – łatwo ulega rozkładowi. Stąd wyzwanie dla naukowców: takie ekstrahowanie EGCG z liści zielonej herbaty, by można było aplikować ludziom większe dawki (np. za pomocą zastrzyków), a także takie zmiany EGCG, które pozwolą uzyskać dzięki tej substancji bardziej długotrwały efekt.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.