Zbudowali dom za 36 tys. zł. Sposób jego wykonania to szczyt kreatywności

Taylor Bode i jego żona Steph zbudowali dom za 36 tys. zł
Taylor Bode i jego żona Steph zbudowali dom za 36 tys. zł youtube.com/Taylor Bode Together
Ile kosztuje dom? Para z amerykańskiego stanu Wisconsin zbudowała dom za 10 tys. dolarów, czyli równowartość 36 tys. złotych. Tyle, ile przeciętny Amerykanin wydaje na samochód. Do jego wykonania użyła starych opon, butelek i innych przedmiotów pochodzących z recyklingu.


Taylor Bode i jego żona Steph marzyli o życiu blisko przyrody i ucieczce od konsumpcjonizmu. W 2014 roku para postanowiła zabudować własny dom, opierając się niemal wyłącznie na produktach pochodzących z recyklingupisze „Daily Mail”. W ten sposób dom o powierzchni 560 stóp kwadratowych (ok. 52 m2) powstał z zużytych opon, butelek, drewna, okien i mebli. Dzięki częściowemu wkopaniu ścian budynku w ziemię w środku panuje zbliżona temperatura przez cały rok.

Koszty budowy domu
Podłoga została wykonana z mieszanki gliny, piasku, słomy i wody, którą następnie pokryto olejem konopnym, by stała się bardziej trwała. Dom nie jest podłączony do mediów, elektryczność zapewnia im energia wiatrowa i słoneczna. Cała budowa pochłonęła 10 tys. dolarów.

– Wierzyliśmy w potencjał minimalistycznego, samowystarczalnego, przyjaznego dla środowiska podejścia do architektury i stylu życia, w szczególności jako rozwiązanie dla tanich mieszkań w krytycznie zubożałych częściach świata – tłumaczył gazecie Taylor Bode.


W Polsce podobną filozofię wyznaje założyciel marki Palto, Mariusz Łukomski. Przedsiębiorca często odcina się od bieżącego funkcjonowania firmy i znika na całe tygodnie w Borach Tucholskich. – Spędziłem tam kiedyś cały miesiąc, siedząc w moim kamperze, który jest praktycznie samowystarczalny. Wydałem może z 500 zł – opowiadał w rozmowie z INN:Poland Łukomski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.