Zbudowali dom za 36 tys. zł. Sposób jego wykonania to szczyt kreatywności

Taylor Bode i jego żona Steph zbudowali dom za 36 tys. zł
Taylor Bode i jego żona Steph zbudowali dom za 36 tys. zł youtube.com/Taylor Bode Together
Ile kosztuje dom? Para z amerykańskiego stanu Wisconsin zbudowała dom za 10 tys. dolarów, czyli równowartość 36 tys. złotych. Tyle, ile przeciętny Amerykanin wydaje na samochód. Do jego wykonania użyła starych opon, butelek i innych przedmiotów pochodzących z recyklingu.

Taylor Bode i jego żona Steph marzyli o życiu blisko przyrody i ucieczce od konsumpcjonizmu. W 2014 roku para postanowiła zabudować własny dom, opierając się niemal wyłącznie na produktach pochodzących z recyklingupisze „Daily Mail”. W ten sposób dom o powierzchni 560 stóp kwadratowych (ok. 52 m2) powstał z zużytych opon, butelek, drewna, okien i mebli. Dzięki częściowemu wkopaniu ścian budynku w ziemię w środku panuje zbliżona temperatura przez cały rok.

Koszty budowy domu
Podłoga została wykonana z mieszanki gliny, piasku, słomy i wody, którą następnie pokryto olejem konopnym, by stała się bardziej trwała. Dom nie jest podłączony do mediów, elektryczność zapewnia im energia wiatrowa i słoneczna. Cała budowa pochłonęła 10 tys. dolarów.

– Wierzyliśmy w potencjał minimalistycznego, samowystarczalnego, przyjaznego dla środowiska podejścia do architektury i stylu życia, w szczególności jako rozwiązanie dla tanich mieszkań w krytycznie zubożałych częściach świata – tłumaczył gazecie Taylor Bode.


W Polsce podobną filozofię wyznaje założyciel marki Palto, Mariusz Łukomski. Przedsiębiorca często odcina się od bieżącego funkcjonowania firmy i znika na całe tygodnie w Borach Tucholskich. – Spędziłem tam kiedyś cały miesiąc, siedząc w moim kamperze, który jest praktycznie samowystarczalny. Wydałem może z 500 zł – opowiadał w rozmowie z INN:Poland Łukomski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.