Liczba ofert pracy poleciała na łeb na szyję. Takiego tąpnięcia nie było od dwóch lat

W maju we wszystkich województwach odnotowaliśmy spadek liczby internetowych ofert pracy na dwucyfrowym poziomie
W maju we wszystkich województwach odnotowaliśmy spadek liczby internetowych ofert pracy na dwucyfrowym poziomie Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Barometr Ofert Pracy to wskaźnik pokazujący, jak zmienia się liczba propozycji zawodowych publikowanych w internecie na przestrzeni miesięcy. Właśnie zanotował ogromny spadek – to największe tąpniecie od sierpnia 2016 roku.

W momencie, w którym pojęcie rynku pracownika rządzi w dyskursie publicznym, informacja o spadku liczby ofert pracy jest mocno zaskakująca. A jednak stało się. Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Makroekonomii WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wykazał, że liczba ofert pracy w maju spadła w ujęciu miesięcznym o 14,8 pkt (do poziomu 263,2 pkt). To pierwszy spadek po 3 miesiącach nieprzerwanych wzrostów i pierwszy, tak duży, od niemal 2 lat.

Oferty pracy w internecie
- W maju we wszystkich województwach odnotowaliśmy spadek liczby internetowych ofert pracy na „dwucyfrowym poziomie” - podaje BIEC. Organizacja zastrzega jednak, że na ten moment spadek należy traktować jako jednorazowy, „nie nosi on bowiem oznak tendencji”.

Wyniki ogłoszone przez BIEC gryzą się też z najnowszymi statystykami podanymi przez GUS. Wynika z nich, że na koniec I kwartału liczba wolnych miejsc w gospodarce wynosiła 152,4 tys. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku oznacza to wzrost o 28,3 proc, a odnosząc to do końcówki ubiegłego roku – o 29,4 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.