Ta technologia może napędzić polską gospodarkę. Na razie jednak mamy w niej duże zaległości

Sztuczna inteligencja napędza polski wzrost gospodarczy
Sztuczna inteligencja napędza polski wzrost gospodarczy fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Sztuczna inteligencja jest coraz chętniej wykorzystywana w rozwiązaniach technologicznych idących z duchem czasu przedsiębiorstw. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat niebotycznie napędzi światową gospodarkę. Dzięki niej światowy wzrost PKB ma przyspieszyć o 1-2 pkt proc. Tymczasem polskie przedsiębiorstwa ledwie wykorzystują jej potencjał.

A szkoda, bo korzyści z zaaplikowania do swojej firmy rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji jest wiele. Przede wszystkim automatyzuje ona procesy w przedsiębiorstwie, ale również pomaga przenieść pracowników do bardziej rentownych zadań, wspiera ich w rutynowych i czasochłonnych zajęciach.

Sztuczna inteligencja w Polsce
W samej polskiej gospodarce sztuczna inteligencja odpowiadała za 0,1-0,2 pkt proc. wzrostu gospodarczego w ostatnich latach. Niestety, nasze firmy nie wykorzystują palety możliwości, jaką oferuje ta technologia - w porównaniu z unijnymi konkurentami wypadamy gorzej. Na szczęście w ostatnich latach nasze rodzime przedsiębiorstwa mocno nadrabiają zaległości.

Jednak do zostania liderem tej branży Polsce jeszcze daleko. Najpierw dziedzina musi zostać mądrze uregulowana w kontekście prawnym. A warto, bo korzyści ze sztucznej inteligencji jest wiele. O tym, w jaki sposób najpełniej rozwinąć jej potencjał, traktuje raport "Iloraz sztucznej inteligencji. Potencjał AI w polskiej gospodarce" wydany przez Politykę Insight na zlecenie Microsoft, który dziś, podczas wydarzenia Impact’18, ma swoją premierę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.