Przetarg rozstrzygnięty w godzinę. Kontrolerzy ujawnili, jak urzędnicy bawią się za nasze pieniądze

Urzędom zdarza się nadużywać nowe przepisy, dzięki którym nie muszą rozpisywać przetargów na dobra i usługi, których wartość nie przekracza 30 tys. euro
Urzędom zdarza się nadużywać nowe przepisy, dzięki którym nie muszą rozpisywać przetargów na dobra i usługi, których wartość nie przekracza 30 tys. euro Michał Grocholski/Agencja Gazeta
Najwyższa Izba Kontroli postanowiła przyjrzeć się wydatkom urzędów publicznych i ma liczne zastrzeżenia, co do sposobu wydawania przez nie pieniędzy. – Prezes Urzędu Zamówień Publicznych nie posiada wiarygodnych danych do monitorowania krajowego systemu zamówień publicznych – zauważyła NIK.


W swoim raporcie Izba napisała, że urzędom zdarza się nadużywać nowe przepisy, dzięki którym nie muszą rozpisywać przetargów na dobra i usługi, których wartość nie przekracza 30 tys. euro. Z tego mechanizmu korzystają np. komendy policji przy zakupie nowych samochodów.

Brak przetargów w komendach wojewódzkich
Izba zauważyła, że w latach objętych kontrolą 5 komend wojewódzkich kupiło łącznie 33 samochody za 2,5 mln złotych. Nie rozpisały jednak na to żadnych przetargów. Dlaczego? Według ich tłumaczeń, opartych o interpretacje UZP, były to tzw. zamówienia nieprzewidywalne. Chodzi o to, że jak pisze NIK: „konieczność udzielenia zamówienia pojawi się już po udzieleniu zamówień tego samego rodzaju, w trakcie roku na który był sporządzony plan finansowy”.

Inspektorzy wytknęli tu policjantom przede wszystkim pośpiech w dokonywaniu zamówień. – Ze wskazanych 33 samochodów, 14 (za 960 tys. zł) zostało kupionych w dwóch ostatnich dniach roboczych roku – piszą w raporcie. W najbardziej jaskrawym przypadku czas na złożenie oferty wynosił nieco ponad godzinę – postępowanie rozpoczęło się o 10.57 a zakończyło równo w południe 30 grudnia 2016 roku. Ofertę złożył tylko jeden wykonawca i zainkasował za to 90 tys. złotych.


– W większości skontrolowanych podmiotów środki na zakupy, których wartość nie przekracza 30 tys. euro, wydawano racjonalnie – podkreśliła jednak Izba.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.