Polak kupił sobie książkę o hakowaniu. Chwilę później mógł dokonać włamu do Radia Maryja

Wrażliwe dane mediów ojca Tadeusza Rydzyka były łatwo dostępne. Rozgłośnia Radio Maryja ma szczęście, że nikt nie wykorzystał okazji, by je zhakować
Wrażliwe dane mediów ojca Tadeusza Rydzyka były łatwo dostępne. Rozgłośnia Radio Maryja ma szczęście, że nikt nie wykorzystał okazji, by je zhakować Wojciech Kardas / Agencja Gazeta; ronstik/123RF/zdjęcie seryjne
To historia nieco jak z filmu. Czytelnik serwisu niebezpiecznik.pl chciał się tylko pobawić, wykorzystując wiedzę zawartą w książce, którą właśnie czytał. Skończyło się na tym, że uzyskał dostęp do kluczowych plików Radia Maryja i telewizji Trwam.

Czytelnik serwisu o imieniu Kuba napisał, że czytał książkę “Google Hacking for Penetration Testers”. Jak twierdzi, po lekturze „zaczął się bawić”. Efekty przyszły bardzo szybko. Po wpisaniu do Google hasła „filetype:txt hasło”, trafił na plik o nazwie WAZNE.txt.

Hasła Radia Maryja i Telewizji Trwam
Co znalazł w środku? Znajdowały się tam kluczowe z punktu widzenia mediów ojca Rydzyka dokumenty. Internauta bez trudu odnalazł hasło do zarządzania panelem CMS Telewizji Trwam oraz hasła i loginy, pozwalające zalogować się do poczty i Twittera. W środku znajdowały się też hasła do kont zabezpieczonych „Abcd1234”.

Niebezpiecznik pisze, że plik znajdował się na serwerze od 2014 roku. Radio Maryja nie udzieliło jednak informacji, czy usunęło feralny błąd.

Trzeba jednak przyznać, że to zadziwiający błąd, biorąc pod uwagę skalę działalności przedsięwzięć redemptorysty. Według ostatniego sprawozdania finansowego fundacja Lux Veritatis, która skupia biznesy Rydzyka, zarobiła na czysto 29 mln złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.