Możemy uciekać przed śmiercią – dosłownie! Zaskakujące wyniki eksperymentu

Na długość naszego życia może mieć wpływ to, w jakim, tempie spacerujemy – odkryli naukowcy z Sydney
Na długość naszego życia może mieć wpływ to, w jakim, tempie spacerujemy – odkryli naukowcy z Sydney 123rf.com/Radomir Tarasov/zdjęcie seryjne
Na długość naszego życia może mieć wpływ to, w jakim, tempie spacerujemy – odkryli naukowcy z Sydney. Wyniki ich badania pokazały, że osoby, które szybko chodzą mają o 24 proc. mniejszą szansę na przedwczesną śmierć.

Najlepsze tempo marszu
Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przebadali ponad 50 tys. osób z Wielkiej Brytanii. Uczestnicy w latach 1994-2008 przesyłali do ankiety, w których deklarowali tempo swojego marszu. Badacze wzięli poprawkę na takie czynniki jak wiek, płeć czy wskaźnik masy ciała i zrobili podsumowanie, które opublikowali w "British Journal of Sports Medicine".

Okazało się, że w przypadku osób, które chodzą w średnim tempie ryzyko przedwczesnego zgonu spadło o 20 proc., a w przypadku najszybszych piechurów (5-6 km/h) – aż o 24 proc. Jeszcze widoczniejsza różnica zarysowała się w grupie 60+, gdzie szybki spacer mógł zmniejszać ryzyko wczesnej śmierci aż o połowę.

– Najzdrowszy chód to taki, które sprawia, że czujesz się lekko zadyszany lub spocony – tłumaczy jeden z twórców badania, prof. Emmanuel Stamatakis. Mężczyzna przyznał jednak, że interpretacja badania nie jest jednoznaczna. Otwartym pytaniem pozostaje bowiem – czy szybki chód wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, czy jest tylko jego przejawem?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.