Możemy uciekać przed śmiercią – dosłownie! Zaskakujące wyniki eksperymentu

Na długość naszego życia może mieć wpływ to, w jakim, tempie spacerujemy – odkryli naukowcy z Sydney
Na długość naszego życia może mieć wpływ to, w jakim, tempie spacerujemy – odkryli naukowcy z Sydney 123rf.com/Radomir Tarasov/zdjęcie seryjne
Na długość naszego życia może mieć wpływ to, w jakim, tempie spacerujemy – odkryli naukowcy z Sydney. Wyniki ich badania pokazały, że osoby, które szybko chodzą mają o 24 proc. mniejszą szansę na przedwczesną śmierć.

Najlepsze tempo marszu
Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przebadali ponad 50 tys. osób z Wielkiej Brytanii. Uczestnicy w latach 1994-2008 przesyłali do ankiety, w których deklarowali tempo swojego marszu. Badacze wzięli poprawkę na takie czynniki jak wiek, płeć czy wskaźnik masy ciała i zrobili podsumowanie, które opublikowali w "British Journal of Sports Medicine".

Okazało się, że w przypadku osób, które chodzą w średnim tempie ryzyko przedwczesnego zgonu spadło o 20 proc., a w przypadku najszybszych piechurów (5-6 km/h) – aż o 24 proc. Jeszcze widoczniejsza różnica zarysowała się w grupie 60+, gdzie szybki spacer mógł zmniejszać ryzyko wczesnej śmierci aż o połowę.

– Najzdrowszy chód to taki, które sprawia, że czujesz się lekko zadyszany lub spocony – tłumaczy jeden z twórców badania, prof. Emmanuel Stamatakis. Mężczyzna przyznał jednak, że interpretacja badania nie jest jednoznaczna. Otwartym pytaniem pozostaje bowiem – czy szybki chód wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, czy jest tylko jego przejawem?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.