Ogromny sukces Morawieckiego, państwo zarobiło dodatkowe 30 mld. "Fiskus wie gdzie iść i czego szukać"

NIK oceniła skuteczność jednolitego pliku kontrolnego
NIK oceniła skuteczność jednolitego pliku kontrolnego Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się efektom uszczelniania VAT-u. Inspektorzy uznali, że jedna ze sztandarowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego zakończyła się ogromnym sukcesem. Budżet miał się wzbogacić o dodatkowe 30 mld zł.


Do najnowszego raportu NIK-u dotarła „Rzeczpospolita". Wynika z niego, że spadła liczba lewych faktur, skarbówka skutecznie likwiduje tzw. karuzele VAT-owskie, a kontrole są bardziej skuteczne niż wcześniej.

Jednolity Plik Kontrolny
Zdaniem inspektorów przyczyniało się do tego m.in. wprowadzenie obowiązku przesyłania co miesiąc informacji z ewidencji VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dzięki temu fiskusowi łatwiej jest wytypować firmy, w których należy przeprowadzić kontrolę. – Nie marnuje już czasu na tzw. puste kontrole, wie gdzie iść i czego szukać – komentuje na łamach dziennika Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

Wcześniej NIK donosiła o tym, że dzięki JPK, urzędy rzadziej zatrzymują pieniądze. W ubiegłym roku w skutek postępowań kontrolnych wstrzymały 2,8 mld zł, dla porównania w roku 2016 wstrzymano zwrot ponad 5 mld złotych. Zmianie uległ też sposób kontroli w przypadku VAT. KAS rezygnuje też z kontroli tzw. słupów, co zdaniem specjalistów ma sens, bo takie kontrole i tak nie powodowały wzrostu wpływów podatkowych ze względu na pustkę w kasie tych podmiotów. Zamiast tego KAS wszczyna wobec nich postępowania z kodeksu karno-skarbowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.