Ogromny sukces Morawieckiego, państwo zarobiło dodatkowe 30 mld. "Fiskus wie gdzie iść i czego szukać"

NIK oceniła skuteczność jednolitego pliku kontrolnego
NIK oceniła skuteczność jednolitego pliku kontrolnego Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się efektom uszczelniania VAT-u. Inspektorzy uznali, że jedna ze sztandarowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego zakończyła się ogromnym sukcesem. Budżet miał się wzbogacić o dodatkowe 30 mld zł.

Do najnowszego raportu NIK-u dotarła „Rzeczpospolita". Wynika z niego, że spadła liczba lewych faktur, skarbówka skutecznie likwiduje tzw. karuzele VAT-owskie, a kontrole są bardziej skuteczne niż wcześniej.

Jednolity Plik Kontrolny
Zdaniem inspektorów przyczyniało się do tego m.in. wprowadzenie obowiązku przesyłania co miesiąc informacji z ewidencji VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dzięki temu fiskusowi łatwiej jest wytypować firmy, w których należy przeprowadzić kontrolę. – Nie marnuje już czasu na tzw. puste kontrole, wie gdzie iść i czego szukać – komentuje na łamach dziennika Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

Wcześniej NIK donosiła o tym, że dzięki JPK, urzędy rzadziej zatrzymują pieniądze. W ubiegłym roku w skutek postępowań kontrolnych wstrzymały 2,8 mld zł, dla porównania w roku 2016 wstrzymano zwrot ponad 5 mld złotych. Zmianie uległ też sposób kontroli w przypadku VAT. KAS rezygnuje też z kontroli tzw. słupów, co zdaniem specjalistów ma sens, bo takie kontrole i tak nie powodowały wzrostu wpływów podatkowych ze względu na pustkę w kasie tych podmiotów. Zamiast tego KAS wszczyna wobec nich postępowania z kodeksu karno-skarbowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.