Ogromny sukces Morawieckiego, państwo zarobiło dodatkowe 30 mld. "Fiskus wie gdzie iść i czego szukać"

NIK oceniła skuteczność jednolitego pliku kontrolnego
NIK oceniła skuteczność jednolitego pliku kontrolnego Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się efektom uszczelniania VAT-u. Inspektorzy uznali, że jedna ze sztandarowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego zakończyła się ogromnym sukcesem. Budżet miał się wzbogacić o dodatkowe 30 mld zł.

Do najnowszego raportu NIK-u dotarła „Rzeczpospolita". Wynika z niego, że spadła liczba lewych faktur, skarbówka skutecznie likwiduje tzw. karuzele VAT-owskie, a kontrole są bardziej skuteczne niż wcześniej.

Jednolity Plik Kontrolny
Zdaniem inspektorów przyczyniało się do tego m.in. wprowadzenie obowiązku przesyłania co miesiąc informacji z ewidencji VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dzięki temu fiskusowi łatwiej jest wytypować firmy, w których należy przeprowadzić kontrolę. – Nie marnuje już czasu na tzw. puste kontrole, wie gdzie iść i czego szukać – komentuje na łamach dziennika Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

Wcześniej NIK donosiła o tym, że dzięki JPK, urzędy rzadziej zatrzymują pieniądze. W ubiegłym roku w skutek postępowań kontrolnych wstrzymały 2,8 mld zł, dla porównania w roku 2016 wstrzymano zwrot ponad 5 mld złotych. Zmianie uległ też sposób kontroli w przypadku VAT. KAS rezygnuje też z kontroli tzw. słupów, co zdaniem specjalistów ma sens, bo takie kontrole i tak nie powodowały wzrostu wpływów podatkowych ze względu na pustkę w kasie tych podmiotów. Zamiast tego KAS wszczyna wobec nich postępowania z kodeksu karno-skarbowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.