Samorządowcy znaleźli sposób, jak obejść obniżkę pensji. „Struganie głupka przez poważnych ludzi jest żenujące”

Hanna Gronkiewicz-Waltz na nowym rozporządzeniu straci łącznie 24 zł miesięcznie
Hanna Gronkiewicz-Waltz na nowym rozporządzeniu straci łącznie 24 zł miesięcznie Maciej Jaźwiecki/Agencja Gazeta
Posłowie, senatorowie i przedstawiciele samorządów mieli zarabiać o 20 proc. mniej niż dotychczas. Ci ostatni znaleźli jednak sposób na ominięcie nowego prawa. Ich pensje praktycznie nie ulegną zmianie.

Sejm zdecydował o obniżce pensji w maju 2018 roku. Cięcia były efektem afer z przyznawaniem premii w rządzie Beaty Szydło. Platforma Obywatelska policzyła, że PiS tylko w 2017 roku wydał na nie ponad 2 mln złotych. I choć wzburzenie dotyczyło nagród dla ministrów, rząd zdecydował o solidarnym obcięciu pensji o 20 proc. wszystkim posłom, senatorom, ale również i samorządowcom.

Samorządowcy umknęli obniżkom pensji
Lokalni politycy szybko znaleźli jednak sposób na wymiganie się od tego obowiązku. Radni Mazowsza obniżyli zasadnicze uposażenie marszałka województwa Adama Struzika o wspomniany procent, jednocześnie podnieśli mu jednak dodatek czasowy za pełnienie funkcji przewodniczącego konwentu marszałków – donosi RMF24. Dzięki temu Struzik straci de facto...5 zł i 70 groszy miesięcznie.

Wcześniej podobny manewr zastosowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ona na nowym rozporządzeniu straci łącznie 24 zł miesięcznie, dzięki podniesieniu dodatku funkcyjnego, specjalnego i za wysługę lat. RMF24 informuje, że do przegłosowania podobnych uchwał przygotowują się kolejne samorządy m.in. w Bydgoszczy. Cytowanemu przez portal Tadeuszowi Cymańskiemu z PiS jest to mocno nie w smak. Polityk zauważył, że intencje ustawodawcy są jasne i stwierdził, że w odniesieniu do zachowania samorządowców, że” struganie głupka przez poważnych ludzi jest żenujące”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.