Ten popularny trunek podrożeje w Polsce. Wszystko przez wyskoki Donalda Trumpa

Fot. 123rf.com
Fot. 123rf.com Whisky Jack Daniel's podrożeje w Polsce.
Jack Daniel's. To jedna z najpopularniejszych marek whisky na świecie i jedna z najlepiej sprzedających się w Polsce. Jednak niektórzy miłośnicy będą musieli znaleźć zamiennik na niższej półce. Cena pójdzie w górę jeszcze w tym roku. Producent nie chce, ale twierdzi, że musi. Przez Trumpa.

To efekt polityki Donalda Trumpa, który uwikłał się w spór handlowy z Unią Europejską. - Brown-Forman Corp. zostanie zmuszony do podniesienia cen amerykańskiej whisky sprzedawanej w Unii Europejskiej - czytamy w serwisie Bloomberg.

Whisky Jack Danel's podrożeje w tym roku
Przypomnijmy, nałożenie przez USA - decyzją Donalda Trumpa - wyższego cła na europejską stal i aluminium, wywołało odwet Starego Kontynentu, który podniósł cło o jedną czwartą na cały szereg towarów, od motocykli, przez jeansy, na trunkach kończąc.

Zdaniem cytowanego przez Bloomberg Phila Lyncha, rzecznika Brown-Forman Corp., wyższego cła i wzrostu cen nie należy przeliczać jeden do jednego. Innymi słowy cena butelki whisky pójdzie w górę nie o 25 proc., a o ok. 10 proc.

– Wierzymy, że jesteśmy w stanie przetrzymać podwyższone cła, ale tylko czas pokaże, jak zareagują konsumenci w Unii Europejskiej – dodał Lynch.

Analitycy Goldman Sachs przewidują, że w następnych miesiącach i w przyszłym roku, ze względu na podwyższone cło, zysk na akcję Brown-Forman Corp. spadnie o 4-5 proc.

Tymczasem na rynku whisky sporo się dzieje. W zeszłym miesiącu na jednej z aukcji osiągnięto powalające kwoty. Dwie butelki 60-letniego Macallana kosztowały 2 mln dol. To czyni z niej najdroższą whisky świata.

W Polsce z kolei podjęto próbę uderzenia w nostalgiczne nuty i przywrócenia marki alkoholowej "Starka". Początkowo zainteresowanie "polską whisky" było spore, ale potem wszystko zaczęło się rozjeżdżać. Szczecińska Fabryka Wódek Starka popadła w tarapaty, mało kto kupuje jej produkty, a samej firmie przydałby się inwestor.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.