Państwowa agencja rozprawiła się z mitami Morawieckiego. Prawda o zarobkach Polaków

Polacy zarabiają o prawie 300 zł mniej, niż podaje GUS. Średnia pensja to 2758 zł na rękę
Polacy zarabiają o prawie 300 zł mniej, niż podaje GUS. Średnia pensja to 2758 zł na rękę Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Polscy pracownicy zarabiają średnio o prawie 300 złotych mniej, niż podaje Główny Urząd Statystyczny. Takie wnioski płyną z raportu opublikowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przeciętnie dostajemy 2758 zł na rękę.

Dane podawane przez GUS już od jakiegoś czasu budzą zdumienie przeciętnych Polaków. Według urzędu zarabiamy średnio ponad 4270 złotych brutto, czyli ponad 3040 złotych netto. Jeszcze ciekawiej jest, gdy porównamy z rzeczywistością dane GUS o zarobkach w tzw. sektorze przedsiębiorstw (firm z więcej, niż 9 pracownikami). Sięga ono ponad 4530 zł brutto (3223 zł netto).

Średnia pensja w Polsce w 2017 r.
Również premier Mateusz Morawiecki sypie jak z rękawa kwotami, jakich większość Polaków nie widziała na oczy. – Eurostat podał ostatnio, że w Polsce zarabia się średnio około 5 tys. złotych brutto, podczas gdy dwa lata temu było to ok. 4 tys. W ciągu 2-3 lat mamy przyrost ponad 20 proc. To nasz wielki sukces. Mamy pozytywny wzrost gospodarczy i jednocześnie ludzie w portfelu mają więcej środków – mówił Morawiecki w Davos na początku tego roku. Dodał, że poziom zarobków Polaków i mieszkańców zachodniej Europy "zbliżają się bardzo szybko".

Zupełnie inne wnioski można wysnuć po lekturze nowego raportu pt. „Badanie Kapitału Ludzkiego”. Realizują go badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i PARP. Z danych dotyczących zarobków w 2017 roku wynika, że średnia płaca polskiego pracownika wynosiła 2758 zł na rękę. To 280 zł mniej, niż według GUS.


Kompletne dane na temat zarobków Polaków
Badacze tłumaczą, że w odróżnieniu od urzędników GUS, policzyli także dochody z pracy deklarowane przez osoby samozatrudnione, pracujące dla podmiotów zatrudniających poniżej 10 osób oraz pracowników administracji publicznej. To po prostu szersza grupa zatrudnionych.

W BKL zbadano także poziom zarobków w relacji do wykształcenia. Najsłabiej wyedukowani zarabiają niecałe 2200 zł netto, ci po maturze nieco powyżej 2600 zł. Pracownicy z wyższym wykształceniem dostają średnio 3623 złote pensji na rękę.

Bardzo źle wypada za to porównanie zarobków mężczyzn i kobiet. Panie zarabiają przeciętnie 76 proc. męskiej pensji. Mężczyźni dostają średnio 3133 złote na rękę, kobiety – 2384 złote.

Okazuje się, że najlepsze najwyższe zarobki mają żonaci mężczyźni. Zarabiają oni o 40 proc. więcej od samotnych panów i od zamężnych kobiet. Co ciekawe, zarobki singielek w wieku do 35 lat są niższe od pensji singli w tym samym wieku aż o 24 proc. Potem jednak to panie zarabiają więcej – o 12 proc. więcej od samotnych mężczyzn.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.