Niemieckie powietrze kosztuje. Polacy przeszli przez granicę i... kontrola

Chwila spaceru po plaży w niemieckich kurortach kosztuje 2,5 euro od osoby
Chwila spaceru po plaży w niemieckich kurortach kosztuje 2,5 euro od osoby fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Opłata klimatyczna w Niemczech bywa pobierana od turystów dość nietuzinkowo. Na przykład podczas zwykłego spaceru po plaży. Niczego niespodziewającym się polskim wczasowiczom, którzy akurat nie mają przy sobie euro, nalicza się należność w złotówkach. Oczywiście po nieco wyższym kursie.


O sprawie pisze Money.pl. Do portalu odezwał się czytelnik, który razem z narzeczoną wybrał się na spacer po plaży od Świnoujścia do przygranicznych miejscowości po stronie Niemiec - Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. W ostatniej miejscowości para zeszła na deptak. Tam dopadł ich niemiecki kontroler, który zażądał uiszczenia opłaty klimatycznej. Zagroził, że jak spacerowicze nie zapłacą, wezwie policję.

- Na początku wydawało nam się, że to jakiś naciągacz. Jednak po zapewnieniach dwóch niemieckich par zdecydowaliśmy się zapłacić. Kontroler wręczył nam dwa bilety, po 2,5 euro każdy (w sumie 5 euro - 22 zł). Jako że nie mieliśmy euro, przyjął opłatę w naszej walucie, życząc sobie 30 zł (6,82 euro). Kontroler nie miał problemu z wydaniem nam reszty z 50 zł – wspomina pan Damian w rozmowie z serwisem.

Trzeba płacić za kilka chwil spaceru
Opłata klimatyczna w niemieckich kurortach to norma, jak potwierdza rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus. Płacić musi każdy, nawet spacerujący po plaży czy promenadzie zaledwie kilka minut. Z opłat zwolnieni są wyłącznie mieszkańcy nadmorskich miejscowości. W Świnoujściu i innych miejscowościach uzdrowiskowych opłata również obowiązuje, ale uiszcza się ją razem z rachunkiem za nocleg, dopiero po dobie pobytu.


Jak pisaliśmy w Innpoland.pl, przeciętny Polak na swoje wakacje w 2018 r. wyda 1677 zł. Jeśli planujecie wakacje nad morzem i to blisko niemieckiej granicy, warto wziąć ze sobą dodatkowe 2,5 euro na ewentualne niespodzianki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.