Wzięli się za porzucanie śmieci, wprowadzą ważne zmiany. Będą kaucje i monitoring

Nowelizacje w ustawie o odpadach przewidują skrócić czas składowania śmieci
Nowelizacje w ustawie o odpadach przewidują skrócić czas składowania śmieci fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Sejm znowelizował ustawę o odpadach. Nowe przepisy mają zabezpieczyć samorządy przed porzucaniem śmieci. Nowelizacja zakłada m. in., wprowadzenie kaucji finansowych oraz skraca możliwy czas składowania odpadów na składowiskach.

– Nowe prawo w znowelizowanych ustawach o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska ma ukrócić patologie w branży i zakończyć plagę pożarów składowisk – poinformowała Kancelaria Sejmu na swoim Twitterze.

Najważniejsza poprawka w ustawie pozwoli firmom odpadowym prowadzić działalność na „nieruchomościach, których właścicielem, użytkownikiem wieczystym, użytkownikiem albo dzierżawcą jest posiadacz odpadów gospodarujący odpadami”.

Zmieniają się przepisy
Kolejną zmianą jest wprowadzenie kaucji, którą płacić będą firmy zajmujące się gospodarką odpadową w formie depozytu, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub polisy ubezpieczeniowej. Ma to zabezpieczyć samorządy przed porzucaniem odpadów. Dzięki gwarancji finansowej gminy będą miały środki na zagospodarowanie porzuconych śmieci.

Zmieni się także możliwy czas magazynowania odpadów. Obecnie można składować je przez trzy lata, po zmianie będzie to rok. Dodatkowo osoby, które zarządzają składowiskami będą musiały je całodobowo monitorować. Nowelizacja przewiduje również zakaz wwożenia do Polski odpadów w celu ich unieszkodliwienia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.