Jak się oddłuża państwowy koncern? Plan misterny, żywcem wzięty z gangu Olsena

Lotos zamierza przepompować przez swoje struktury 300 mln zł, które w większości mają z powrotem wrócić do głównej spółki. Plan jest skomplikowany
Lotos zamierza przepompować przez swoje struktury 300 mln zł, które w większości mają z powrotem wrócić do głównej spółki. Plan jest skomplikowany Foto: Pixabay.com
Lotos, państwowa spółka paliwowa, zamierza sztucznie przepompować przez swoje struktury 300 milionów złotych. Wszystko w celu uzdrowienia finansów grupy. Struktura planowanych przepływów pieniędzy jest zawiła niczym scenariusz filmu. Nie wiadomo tylko, czy komedii, czy thrillera.

Paliwowa spółka, czyli Lotos, jest filarem całej grupy różnych, kontrolowanych przez siebie firm. Część z nich znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, szczególnie dotyka to tych, które zajmują się najbardziej ryzykowną działalnością wydobywczą. Lotos przedstawił więc szczegóły projektu częściowego oddłużenia obszaru wydobywczego grupy – pisze serwis WNP.pl.

Plan wygląda tak: spółka Lotos Upstream podwyższa swój kapitał o ok. 300 milionów złotych – kosztem Lotosu. Następnie bogatszy już Lotos Upstream staje się biedniejszy, bo przeznacza te pieniądze na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Lotos E&P Norge. Ona również nie nacieszy się pieniędzmi, bo ma długi w innych spółkach i większość (274 mln zł) musi zwrócić spółce Lotos Petrobaltic, resztę (ok. 22 mln zł) odda spółce AB Lotos Geonafta.

Ale to nie wszystko, bo AB Lotos Geonafta również winien jest pieniądze Petrobaltikowi. I 20,6 mln złotych od razu przeleje na jego konta. W efekcie do spółki Lotos Petrobaltic wpłynie ok. 295 milionów złotych. Gdzie się podziało pozostałe 5 mln? Trudno powiedzieć.


Dofinansowanie Petrobaltiku nie oznacza jeszcze końca tej skomplikowanej operacji, bo ta spółka jest winna pieniądze Lotosowi i w pierwszej kolejności odda mu 149 mln złotych, które kiedyś od niego pożyczyła. Większość tego, co zostanie na koncie, Petrobaltic wyda na spłatę części zadłużenia wewnątrzgrupowego. Reszta pójdzie na szukanie ropy pod dnem Bałtyku.

Realizacja tego planu może zacząć się jesienią, jeśli zaakceptują go odpowiednie organy grupy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.