Czarna lista polskich uczelni. Ci absolwenci mogą zazdrościć nawet politologom czy socjologom

Ile zarabia absolwent uczelni wyższej?
Ile zarabia absolwent uczelni wyższej? Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Ile zarabia absolwent uczelni wyższej? Najnowszy raport jasno pokazuje, że ukończenie niektórych kierunków studiów to niemal gotowy przepis na „klepanie biedy”. Ich absolwentom zdarza się zarabiać nawet mniej niż połowę średniej płacy w regionie, w którym studiowali.

Dane, które cytuje "Puls HR", pochodzą z ELA – ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów. Zestawienie obejmuje 254 uczelnie i dotyczy osób, które na rynku pracy pojawiły się w 2016 roku.

Zarobki a wykształcenie
Okazało się, że skończenie jednej z 20 szkół wyższych w Polsce skutkuje dużym ryzykiem, że będziemy zarabiać mniej niż połowa średniej płacy w powiecie, w którym kończyliśmy edukację.

Na samym dnie rankingu znalazła się Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ich absolwenci zarabiają średnio 40 proc. tego, co inni mieszkańcy regionu.

Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się, gdy zajrzymy na poszczególne kierunki. Specyficzny rekord padł na wydziale rzeźby ASP w Gdańsku. Osoby kończące ten kierunek dostają przeciętnie 0,14 średniej płacy w powiecie, czyli, jak wyliczył Puls HR, mniej niż 600 zł miesięcznie.

Akademie Sztuk Pięknych mają zresztą w zestawieniu najmniej perspektywicznych uczelni bardzo mocną pozycję. Wśród najgorzej opłacanych absolwentów znajdują się również osoby kończące ASP w Warszawie, Szczecinie i Katowicach czy Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.


Z tego samego zestawienia wynika również, że po skończeniu części szkół wyższych pracę znajduje się niemal od ręki. Absolwenci takich uczelni jak Szkoła Główna Handlowa w Warszawie czy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach daje dużą szansę na wystartowanie ze swoją karierą już w ciągu dwóch miesięcy od opuszczenia murów uczelni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.