Tam warto studiować. Oto uczelnie, po których pracę znajduje się w dwa miesiące

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Są w Polsce szkoły wyższe, po skończeniu których absolwenci znajdują zatrudnienie średnio w ciągu kilku tygodni. Opierając się na danych z 3. edycji ogólnopolskiego badania Ekonomicznych Losów Absolwentów, kilka najefektywniejszych pod tym względem uniwersytetów wytypował portal Puls HR.

Analiza objęła Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Puls HR zatrzega, że skupiał się na uczelniach o profilu ekonomicznym – i wygląda na to, że wspólną cechą pięciu przeanalizowanych szkół jest atrakcyjność ich absolwentów na rynku pracy.

Po jakim uniwersytecie najszybciej dostaniesz pracę?
Trudno się dziwić, wszystkie placówki uchodzą za prestiżowe. Co ciekawe, warszawska SGH – alma mater wielu znanych ekonomistów – uplasowała się dopiero na drugim miejscu w zestawieniu. Zwyciężył uniwersytet w Katowicach ze wskaźnikiem 1,88 miesiąca, SGH wypadła nieco gorzej – 1,94 miesiąca. Absolwentom kolejnych placówek poszukiwania pracy zajmowały już nieco więcej niż dwa miesiące: w Krakowie było to 2,05 miesiąca, we Wrocławiu – 2,34 miesiąca, w Poznaniu – 2,4 miesiąca.

Ba, powyższe dane dotyczą „pierwszej pracy”, a zatem również umów cywilno-prawnych. Zadziwiająca może być niewielka różnica, jeżeli chodzi o poszukiwania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę: w Katowicach to 2,46 miesiąca, na SGH – 2,49 miesiąca, w Krakowie – 2,54 miesiąca, we Wrocławiu – 2,6 miesiąca, a w Poznaniu – 2,95 miesiąca.


Rektor UE w Katowicach, dr hab. Robert Tomanek, zapowiada, że to nie jest ostatnie słowo jego uczelni. – Wskaźniki dotyczące zatrudnienia absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach będą w kolejnych latach jeszcze lepsze – mówi. – Ma to związek z naszą polityką przyjęć. Zwiększamy wymagania dla kandydatów na studia, co jest związane z założeniem utrzymania wysokiej jakości kształcenia. Lepszy kandydat to lepszy student, a w konsekwencji absolwent – kwituje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.