Ta branża zaczyna dzisiaj poważnie zagrażać gastronomii. „Ich jakość przypomina dobre delikatesy”

Na czym zarabiają dzisiaj stacje benzynowe? Coraz większą część sprzedaży stanowi jedzenie
Na czym zarabiają dzisiaj stacje benzynowe? Coraz większą część sprzedaży stanowi jedzenie Arkadiusz Wojtasiewicz/Agencja Gazeta
Na czym zarabiają dzisiaj stacje benzynowe? Z pewnością nie na handlu paliwami, bo ze względu na niskie marże już dawno mogłyby zwijać manatki. Coraz większą część ich zysków stanowi więc sprzedaż jedzenia. Zdaniem ekspertów, pod kątem jakości przegoniły już niejeden punkt gastronomiczny.

Marże, które stacje paliw nakładają dzisiaj na paliwa są obecnie bardzo niskie. Spójrzmy na dwa największe koncerny w Polsce. W czerwcu Grupa Lotos podała, że na jednej baryłce (ok. 159 litrów) przerobionej ropy naftowej zarabia 7,27 dolara. W tym samym czasie Orlen wyciąga zaledwie 5,4 dolara.

Zakupy na stacjach benzynowych
Spółki sprzedające paliwa coraz bardziej skłaniają się więc ku gastronomii - Orlen rozwija sieć Bistro, BP sprzedaje kawę pod brandem Wild Bean Café, a Circle K ma u siebie świeżo wypiekane pieczywo. Według szacunków PMR, w 2018 roku wartość sprzedaży produktów i usług gastronomicznych na stacjach benzynowych w Polsce osiągnie pułap 2 mld złotych. Zdaniem ekspertów, nie jest to przypadek.

– W innych kulturach stacje kojarzą się z miejscem, w którym można coś zjeść. U nas jeszcze do niedawna kojarzyły się z miejscem, w którym pachnie ropą i nie jest zbyt przyjemnie. Obecnie ich jakość i standard przypomina dobre delikatesy, przyjemnie jest chodzić po takiej stacji. Mają bardzo ciekawą ofertę kawy, często lepszą niż w dobrej restauracji – opowiadał w rozmowie z agencją Newseria Tadeusz Müller, restaurator i food concept director.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.