Ta branża zaczyna dzisiaj poważnie zagrażać gastronomii. „Ich jakość przypomina dobre delikatesy”

Na czym zarabiają dzisiaj stacje benzynowe? Coraz większą część sprzedaży stanowi jedzenie
Na czym zarabiają dzisiaj stacje benzynowe? Coraz większą część sprzedaży stanowi jedzenie Arkadiusz Wojtasiewicz/Agencja Gazeta
Na czym zarabiają dzisiaj stacje benzynowe? Z pewnością nie na handlu paliwami, bo ze względu na niskie marże już dawno mogłyby zwijać manatki. Coraz większą część ich zysków stanowi więc sprzedaż jedzenia. Zdaniem ekspertów, pod kątem jakości przegoniły już niejeden punkt gastronomiczny.

Marże, które stacje paliw nakładają dzisiaj na paliwa są obecnie bardzo niskie. Spójrzmy na dwa największe koncerny w Polsce. W czerwcu Grupa Lotos podała, że na jednej baryłce (ok. 159 litrów) przerobionej ropy naftowej zarabia 7,27 dolara. W tym samym czasie Orlen wyciąga zaledwie 5,4 dolara.

Zakupy na stacjach benzynowych
Spółki sprzedające paliwa coraz bardziej skłaniają się więc ku gastronomii - Orlen rozwija sieć Bistro, BP sprzedaje kawę pod brandem Wild Bean Café, a Circle K ma u siebie świeżo wypiekane pieczywo. Według szacunków PMR, w 2018 roku wartość sprzedaży produktów i usług gastronomicznych na stacjach benzynowych w Polsce osiągnie pułap 2 mld złotych. Zdaniem ekspertów, nie jest to przypadek.

– W innych kulturach stacje kojarzą się z miejscem, w którym można coś zjeść. U nas jeszcze do niedawna kojarzyły się z miejscem, w którym pachnie ropą i nie jest zbyt przyjemnie. Obecnie ich jakość i standard przypomina dobre delikatesy, przyjemnie jest chodzić po takiej stacji. Mają bardzo ciekawą ofertę kawy, często lepszą niż w dobrej restauracji – opowiadał w rozmowie z agencją Newseria Tadeusz Müller, restaurator i food concept director.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.