Gońcie do sklepu, ceny mięsa pójdą mocno w górę. Wiemy, na jakie podwyżki trzeba się przygotować

Zdaniem analityków cena mięsa w Polsce pójdzie w najbliższym czasie mocno w górę
Zdaniem analityków cena mięsa w Polsce pójdzie w najbliższym czasie mocno w górę Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta
Ile zapłacimy w 2018 za wieprzowinę i drób? Zdaniem analityków cena mięsa w Polsce pójdzie w najbliższym czasie mocno w górę. Winna temu ma być polityka Brukseli.

Analitycy rynków rolnych z BZ WBK, PKO BP, Credit Agricole, PGZ Paribas i Alior Banku spodziewają się, że już wkrótce zauważymy odczuwalny wzrost cen wieprzowiny i drobiu. Eksperci szacują, że w porównaniu z majem, na koniec lipca będziemy płacić o 5 proc. więcej za wieprzowinę, a za drób nawet o 6 proc. więcej – donosi „Rzeczpospolita”.

Przyczyny wzrostu cen mięsa
Drożejące mięso to efekt m.in. skomplikowanej sytuacji wiodących producentów drobiu z Brazylii. Komisja Europejska zablokowała im możliwość eksportu mięsa do Europy przez zarzuty o jego złą jakość i łapówkarstwo. Wzrost cen wieprzowiny fachowcy tłumaczą za to czynnikami sezonowymi.

Z drugiej strony część produktów spożywczych czekają przeceny. Ten scenariusz ma się ziścić np. w przypadku jajek, których ceny w 2017 roku notowały rekordowe poziomy. W lipcu mają jednak spaść nawet o 11 proc. (w porównaniu z cenami z końca maja). Nieco mniej, bo o 1,5 proc., ma również spaść cena cukru.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.